Aktuality

Letní sezóna na aquaparku Olešná se ponese v duchu retro

Letní sezóna na aquaparku Olešná se ponese v duchu retro

Letošní letní sezónu 2017 proplavete v Letním aquaparku Olešná v RETRO duchu. Někteří z nás opráší vzpomínky na svá mladá léta, na své lásky, touhy a lumpárny, mladší ročníky se budou usmívat nad stylem těchto nedávno minulých, a přece tak odlišných let.Atmosféra 70-90 let minulého století se přiblíží nejen v RETRO dovolenkovém koutku postaveném v Letním aquaparku Olešná, ale rovněž v rámci programu, který na toto léto pořadatelé připravili. Třeba prodejci občerstvení vás čas od času překvapí „retro specialitkami“. V areálu si budete moci koupit, mimo jiné, osvěžující OLLIES zmrzliny podávané z RETRO kola, můžete ochutnat nejen kvalitní zmrzliny, ale i sorbety. Vyberte si mini porce pro malé jedlíky nebo maxi zmrzliny s gramáží 225 g. Hlavní RETRO akcí bude oficiální zahájení sezóny „HURÁ PRÁZDNINY“, která proběhne 1.– 2. července v areálu letního aquaparku. Čeká na vás program pro oba dny obsahující skutečně RETRO „PERLY“ jako např.: minisraz trabantů, workshop výroby retro-kytiček, běh (procházka) okolo Olešné v retro stylu nebo retro fotobudka. Tato akce není jediná a stejně jako v předchozích sezónách vás budou na aquaparku bavit po celé léto, kdy zábavné programy se soustřeďují do víkendových dní a jsou zpravidla vytvořeny pro celou rodinu. Přehled jednotlivých akcí sledujte na www.aquapark-olesna.cz  nebo na FB https://www.facebook.com/aquaparkolesnafm/ Pro soutěživé typy je tu opět LETNÍ FOTO-SOUTĚŽ o nejoriginálnější fotografii ve stylu RETRO, podrobnosti k soutěži se připravují a již nyní se můžete těšit na zajímavé ceny pro výherce, kdy se bude soutěžit o snídani pro celou rodinu či skipasy.
více informací
Vytrvalostní závod INLINE 24 uzavře letos poprvé exhibiční závod na kolečkových lyžích

Vytrvalostní závod INLINE 24 uzavře letos poprvé exhibiční závod na kolečkových lyžích

Adrenalinový a vytrvalostní závod INLINE24 ovládne o tomto víkendu (24.- 25.6.2017) rekreační oblast Olešná ve Frýdku-Místku. 24 hodinový vytrvalostní maraton na inline bruslích probíhá na 4 500 m dlouhém inline okruhu kolem přehrady Olešná. Celoročně jej využívají tisíce nadšenců k inline buslení, běhu, nordic walkingu apod. Závod samotný je určen nejen pro sportovní inline bruslaře, ale především pro aktivní veřejnost, která si chce zkusit, co dokáže a chce zažít neopakovatelnou atmosféru tohoto vytrvalostního závodu. Závodníci jsou rozděleni do čtyř základních kategorií - Sport dvojice, Sport čtveřice a Hobby dvojice a Hobby čtveřice. Návštěvníci akce mohou být svědky skvělých sportovních výkonů, ale mohou také využít krytého i otevřeného aquaparku či venkovních hřišť pro děti. V sobotu dopoledne před startem hlavního závodu INLINE 24 si zazávodí také děti – letos poprvé proběhne OKOLEČKO. Závodem na vzdálenost jednoho okruhu (cca 4,5 km) pro starší děti a cílové rovinky (500 m) pro ty nejmladší odstartuje sportovní víkend u přehrady Olešná. Po ukončení závodu v neděli, avšak ještě před vyhlášením výsledků, proběhne na stejné trati SPORTEN EXHIBIČNÍ ZÁVOD na kolečkových lyžích. Na start se postaví členové českých reprezentací v běhu na lyžích, severské kombinaci i biatlonu! Přítomen bude reprezentační trenér a bývalý mistr světa Martin Koukal!  Další informace k závodu najdete na www.inline24.cz
více informací
Užijte si fajne léto v pivovaru Radegast!

Užijte si fajne léto v pivovaru Radegast!

Vyrazte ve dnech 1.- 2. července 2017 na speciální prohlídky pivovaru Radegast, které se konají v rámci akce Fajne léto 2017, které sdružuje technické památky Moravskoslezského kraje. Připravili tady pro vás speciální prohlídky za zvýhodněné ceny, které vás provedou pivovarem a řeknou vám více o tom, jak se správně hořký Radegast vaří. Navíc se můžete těšit na rozšířenou ochutnávku piva ve vyhlídkové věži pivovaru a školu čepování piva pod vedením zkušeného pivovarského odborníka. Ten vám řekne více o tom, jak se má o pivo správně pečovat a naučí vás, jak načepovat pivo „na hladinku“, jako ochutnávkový „šnyt“ nebo třeba jako řízného „čochtana“. Vstupné speciální prohlídkyPlné vstupné 110 KčSnížené vstupné 70 Kč 
 Rezervaci proveďte nejlépe předem na exkurze@radegast.cz nebo +420 558 602 566. Rezervaci je třeba uplatnit alespoň 15 minut před začátkem prohlídky, jinak propadají.
více informací
Festival Janáčkovy Hukvaldy připomene nejen dílo Leoše Janáčka

Festival Janáčkovy Hukvaldy připomene nejen dílo Leoše Janáčka

15 kilometrů od Frýdku-Místku, v rodišti Leoše Janáčka - Hukvaldech, začne v pátek 23. června další ročník mezinárodního festivalu Janáčkovy Hukvaldy.  Právě jméno hudebního skladatele Leoše Janáčka je neodmyslitelně spojeno s jeho rodištěm a působištěm – obcí Hukvaldy, kde se tento jedinečný festival koná. Devět festivalových koncertů se bude konat po tři víkendy v hukvaldské oboře, na hukvaldském hradě a v rychaltickém kostele. Mezi výrazné festivalové tváře letos patří Michaela Fukačová, Bernadetta Šuňavská, Hana Kotková, Kateřina Javůrková, Orbis Trio, Janáčkův komorní orchestr, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín a celá řada dalších umělců. Novinkou letošního ročníku bude uvedení lidového muzikálu Kubo v lašském a těšínském nářečí v provedení České scény Těšínského divadla nebo uvedení barokní opery Antonia Vivaldiho souborem Ensemble Damian. Zvláštní pozornost Janáčkově tvorbě bude na festivalu prezentována dramatickým a tanečním oddělením Janáčkovy konzervatoře v Ostravě. Zaznějí jednak Janáčkovy texty, Janáčkovy úpravy lidových písní, ale návštěvníci festivalu také uvidí některé Janáčkovy taneční inspirace. Hudební zážitky jsou umocněny procházkou zmiňované obory s volně se pasoucími stády daňků, prohlídkou hradu Hukvaldy a také možností navštívit rodný dům Leoše Janáčka a Muzeum Leoše Janáčka v Hukvaldech a poznáním, jak jeden z nejvýznamnějších umělců Beskyd žil a pracoval. Festival potrvá až do 8. července. Program a vstupenky můžete získat ZDE.
více informací
Beskydské informační centrum Frýdek-Místek již druhým rokem vyráží mezi návštěvníky a obyvatele Frýdku-Místku a Beskyd

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek již druhým rokem vyráží mezi návštěvníky a obyvatele Frýdku-Místku a Beskyd

Návštěvníci a obyvatelé statutárního města Frýdku-Místku se budou moci setkávat s mobilními informátory Beskydského informačního centra Frýdek-Místek na kolech, kteří lákají nejen na turistickou nabídku města Frýdku-Místku a Beskyd. Začínáme již v měsíci červnu, ve dnech 22., 27. a 29. 6. 2017 a o prázdninách, v termínu od 3. 7. – 31. 8. 2017, po-pá, můžete informátory potkávat v ulicích Frýdku-Místku a nejbližším okolí. Pro pondělí jsme si připravili něco speciálního – vyrazíme do Beskyd na turisticky zajímavá místa, tentokrát bez kola. Do terénu vyrážíme pouze za příznivého počasí v pracovních dnech. Informátory mohou lidé poznat především podle výrazných zelených triček s označením Tourist Info. Budete-li potřebovat poradit nebo získat informační materiály, neváhejte nás oslovit. Těšíme se na vás v terénu.
více informací
Sweetsen fest odstartuje již tuto středu velkolepým koncertem

Sweetsen fest odstartuje již tuto středu velkolepým koncertem

Benefiční festival Sweetsen fest se letos stane jedním z vrcholů oslav 750 let Statutárního města Frýdek≈Místek. Akci, která se svým konceptem zcela vymyká běžné festivalové produkci, letos zahájí velkolepý koncert uprostřed města, přímo na řece Ostravici. Tisíce diváků čekají dvě hlavní novinky, možnost sledovat program přímo z koryta řeky a řada hvězdných hostů. Festival Sweetsen fest svým rozsahem patří k největším multižánrovým akcím v republice, ale svou myšlenkou se běžné festivalové produkci stále vymyká. Letos obě tyto skutečnosti podpoří dalšími pozoruhodnými aktivitami. Přehlídku, na které se tradičně představují pouze umělci s vazbou na město Frýdek-Místek, letos zahájí ve středu 21. června výjimečný koncert. Okolí řeky a přilehlé Smetanovy sady ožijí aktivitami pro všechny věkové kategorie. Vrcholem pak bude odpolední a večerní program na obří scéně přímo na řece Ostravici, který představí unikátní program. Poprvé v historii akce vystoupí místní umělci spolu s řadou velkých hostů. Diváci však z břehů i řeky samotné uvidí tyto hosty ve zcela nové roli, jako doprovod místních hvězd a jejich repertoáru. Celý den pak uzavře ohňostroj. Vstup na akci je zdarma, přispět můžete také na různé charitativní projekty. Program 21. června u řeky Ostravice u areálu Sokolík v Mísktu: Od 14:00 bohatý doprovodný program pro celou rodinu v parku16:00 – 18:00 Big Blast! Band & Šuba Duba Band18:00 – 19:00 Soubor lidových písní a tanců Ostravica18:00 – 23:00 frýdecko-místecké hvězdy a jejich tajní hosté   Tomáš Kočko & Orchestr, David Stypka, Mirai, René Souček, Downbelow, Café Industriál, Tykráso, Plyš, Pokustone a Jakub Tichý v doprovodu mimořádných hostů Mapy areálů najdete ZDE.
více informací
Jedinečná zábava v kukuřičném bludišti!

Jedinečná zábava v kukuřičném bludišti!

Nenechte si ujít jedinečnou zábavu v kukuřičném bludišti! Novinka, která k nám teprve dorazila, se velké oblibě těší v USA, Velké Británii či Německu. V České republice můžete najít 30 různých kukuřičných bludišť, které jsou větší než fotbalové hřiště. A jedno z nich teď najdete také ve Starém Městě u Frýdku-Místku! A proč právě nápad s kukuřičným bludištěm? Cílem projektu bludišť je dostat děti na čerstvý vzduch a přimět je k pohybu, a to skrz mobily a sociální sítě, které většinou děti od venkovních a pohybových aktivit odvádí. Kukuřičáci nabízí dobrodružství v přírodě, zkoušku orientačního smyslu, procvičování mozkových závitů a hlavně kopec srandy při hledání správné cesty ven. Chcete zažít něco netradičního? Tak kukuřičné bludiště se vám určitě bude líbit. Oblíbí si ho hlavně ti, kteří milují zábavu a přírodu. Budete bloudit v kukuřičném poli, můžete soutěžit na čas nebo hádat tajenky. Bludištěm vás provede rodinka Kukuřičáků a každý člen této veselé kukuřičné rodinky si pro všechny milé návštěvníky něco nachystal. A jaké dovednosti si děti i dospělí v bludišti prověří?• orientaci a postřeh• jak používat mapu a odhadovat vzdálenost • týmovou spolupráci • řešení hádanek • prohloubení vztahu k historii, přírodě a kultuře • zvýšení povědomí o ekologii – v bludišti jsou naučné tabule společnosti Ekokom, která návštěvníkům vysvětlí, jak správně třídit odpad včetně významu třídění Další informace najdete na webu www.kukuricaci.cz
více informací
Letní kino se taky z důvodu nepřízně počasí přesouvá!

Letní kino se taky z důvodu nepřízně počasí přesouvá!

Červen si s pořadateli venkovních akcí pohrává a také letní kino mění místo konání. Projekci si teď ale budete moci vychutnat v prostorách bývalé textilky - tkalcovny Slezan na Těšínské ulici ve Frýdku. Program a vstup zdarma se nemění! Pátek 16.6. Teorie TygraSobota 17.6. Dánská dívkaNeděle 18.6. StrnadoviPondělí 19.6. UčitelkaÚterý 20.6. Hledá se Dory  
více informací
Folklórní festival se z důvodu nepřízně počasí stěhuje do haly Polárka

Folklórní festival se z důvodu nepřízně počasí stěhuje do haly Polárka

Pořadatelům Mezinárodního folklórní festivalu letos počasí nepřeje, proto se hlavní program, který se vždy odehrává na místeckém náměstí Svobody, stěhuje do haly Polárka. Program folklórního festivalu: Pátek 16. 6. ROZTANČENÉ NÁMĚSTÍ I – hala POLÁRKA 17.30 Slavnostní zahájení hlavních festivalových programů17.45 Už nám bude 35 – Ostravička 18.30 Naši hosté – Slovensko – Malý Vtáčnik, Polsko, Žerotín, Jiskra 20.30 Ze světa – Slovensko – Stavbár, Itálie, Chile – Velikonoční ostrov, Rusko – Dagestán, USA – Utah 22.40 Lidová veselice Sobota 17. 6. ROZTANČENÉ NÁMĚSTÍ II – hala POLÁRKA 13.15 Koncert dechové kapely Javořinka 14.00 Výtvarná dílna pro děti 14.00 Stejně a přece jinak – Malá Ostravica, Ondrášek, Ostravička 15.30 Děti od sousedů – Polsko, Slovensko – Malý Vtáčnik 16.30 Pojďme si zazpívat – nejlepší zpěváčci regionu 16.30 Pohádka O bačovi, který falešně trúbil – CM RukyNaDudy – hala POLÁRKA 17.30 Ze Slezska, Moravy a Čech – Slezan, Žerotín, Jiskra 19.00 Z obou stran Beskyd – Ostravica, Slovensko – Stavbár 20.00 Ze světa – Itálie, Chile – Velikonoční ostrov, Rusko – Dagestán, USA – Utah, Kolumbie 22.30 Lidová veselice Neděle 18. 6. 14.15 Koncert Šuba Duba Band v předsálí haly Polárka 15.00 GALAKONCERT – hala POLÁRKA 19.00 Ofi ciální ukončení MFF – Národní dům 1 . 6. – 30. 6. PROSTÁ KRÁSA – výstava fotografi í z posledních ročníků MFF FM – Národní dům
více informací
V Beskydech startují atraktivní výstupy na nejvyšší vrchol, jít se dá s průvodcem i se „zbojníky“

V Beskydech startují atraktivní výstupy na nejvyšší vrchol, jít se dá s průvodcem i se „zbojníky“

Od této soboty (17. června) odstartují atraktivní výstupy na Lysou horu (1 323 m), která je nejvyšším bodem v pohoří Moravskoslezských Beskyd. Jde o komentované turistické výšlapy s názvem „Lysohorská nej“, které pořádá Beskydské informační centrum Frýdek-Místek (BIC). Jsou vhodné pro celé rodiny a lidé si na nich užijí nejen krásné výhledy na Javorníky, Jeseníky, Malou Fatru či na vzdálené tatranské štíty, ale i zábavu v podobě povídání o Ondrášovi - pánovi Lysé hory, představení jeskyní na Lukšinci, pověstí o Lysé hoře i v podobě vyprávění o současné architektuře na samotném vrcholu. „Loni byl o výstupy velký zájem. S naším průvodcem mohou chodit maximálně pětadvacetičlenné skupiny, proto je vhodné se hned teď podívat, který termín by se vám hodil, a registrovat se na něj,“ říká Dagmar Janovská z BIC s tím, že do podzimu zvládnou průvodci zhruba deset skupinových výstupů pro veřejnost (tedy mimo školy, letní tábory, cestovní kanceláře apod.). Některý z termínů pro veřejnost si lze vybrat nejpozději 3 dny předem na portálech beskydyportal.cz a visitfm.cz. Začátek trasy je vždy v 8:30 u Lanového bludiště Opičárna v Ostravici a na turisty čeká celkem sedm komentovaných zastavení. Díky nim je jinak poměrně náročná trasa s převýšením 700 m vhodná i pro méně zdatné zájemce a děti. „Rozložení trasy do úseků s krátkými zastávkami s poutavým výkladem se nám osvědčilo. Výstup se tak stává jednodušší, příjemnější a pestřejší. Cestou je pro zájemce připraven i vědomostní kvíz vycházející z informací od průvodce,“ upozorňuje D. Janovská. Cesta na vrchol Lysé hory trvá i se zastávkami zhruba dvě a půl až 3 hodiny. Na vrcholu pak probíhá slosování účastníků kvízu s drobnou odměnou. Specialitou, kterou BIC připravil pro fajnšmekry, je pak výstup, kdy turisty doprovází kromě průvodce také Lašský král s ozbrojeným doprovodem a cestou se všichni setkají i se zbojníkem Ondrášem a jeho družinou. Pro širokou veřejnost proběhne ukázkový výstup jen jednou v sezoně, a to 18. 7., kdy se mohou zúčastnit i jednotlivci. O atraktivitě programu svědčí fakt, že získal Cenu cestovního ruchu v turistické oblasti Beskydy–Valašsko za rok 2016. „Do hor samozřejmě chodíme jen za příznivého počasí, ale zato můžeme slíbit, že uvítáme kohokoli od 5 do 99 let. Pochopitelně v dobrém zdravotním stavu a fyzické kondici. U dětí do 15 let je nutný doprovod dospělých,“ doplnila za organizátory z BIC Janovská. Za výstup v předem stanoveném termínu pro veřejnost účastníci zaplatí 50 korun na osobu, za děti do 6 let se neplatí. Termíny výstupů pro rok 2017: 17. 6., 1. 7., 11. 7., 29. 7., 5. 8., 15. 8., 26. 8., 9. 9., 23. 9. 2017
více informací
Léto se suvenýry z Frýdku-Místku!

Léto se suvenýry z Frýdku-Místku!

Beskydské informační centrum Frýdek-Místek rozšířilo pro letní pohodu sortiment suvenýrů s novou městskou grafikou. Na pobočkách Beskydského informačního centra ve Frýdku a Místku si mohou občané a návštěvníci města vybrat z nové nabídky suvenýrů, které doplňuje nová grafika města Frýdku-Místku, se kterou se již postupně všichni seznamují. Některé ze suvenýrů rovněž připomínají i letošní 750. výročí od první zmínky o předchůdci města Místku, osadě Friedeberg. Ta je uvedena v závěti olomouckého biskupa Bruna ze Schauenburgu, kdy počátky Místku jsou úzce spojeny s existencí opevnění na Štandlu, kde byla umístěna menší vojenská posádka, která zabezpečovala zemskou hranici. A co ke stávajícímu sortimentu přibylo?   Mentolové bonbony v plechové krabičce s logem 750 let Frýdku-Místku   Klíčenka na krk se značkou Frýdku-Místku   Silikonový náramek se značkou Frýdku-Místku     Nálepka na auto se značkou Frýdku-Místku     Připínací odznak se značkou Frýdku-Místku     Klíčenka s kolečkem do košíku se značkou Frýdku-Místku     Plátěná taška se značkou Frýdku-Místku   Slaměné klobouky se značkou Frýdku-Místku a Beskyd             Informace ke stávajícím suvenýrům najdete zde. A máme pro letošní rok novinku! Pro turisty jsme připravili před pobočkami Beskydského informačního centra ve Frýdku a Místku posezení, aby si mohli třeba pohodlně napsat pozdrav z Frýdku-Místku své rodině, přátelům a známým.               
více informací
Chlebovický krpál má opět po roce svého vítěze

Chlebovický krpál má opět po roce svého vítěze

Tak jako každý rok i letos se na začátku června v obci Chlebovice uskutečnil další již 5. ročník extrémního závodu běhu do vrchu Chlebovický krpál, který letos naposledy pořádal Sportovní klub Městské policie Frýdek-Místek. Počasí bylo jako vždy na objednávku extrémní po všech stránkách. Kromě extrémních parametrů trati s délkou 1500 metrů a převýšením 200 metrů, potrápilo závodníky sluníčko a extrémní vedro s teplotou vzduchu okolo dvacetiosmi stupňů. Soutěžilo opět ve 4 kategoriích (veřejnost, občané Chlebovic, členové složek IZS, děti). Ptáte se kdo proběhl tuto trať letos nejrychleji (vesnici, prudkou černou sjezdovkou a 93 schodů rozhledny Panoramy)? Na trať hlavního závodu 5. ročníku Chlebovického krpálu se postavilo celkem 48 odvážlivců, což bylo vzhledem k nulové propagaci závodu méně účastníků než v letech minulých, ale i tomto užším výběru se našlo pár favoritů na vítězství. Nejrychlejší běžec Pavel Šindelek (Baška) zdolal náročnou trať se skvělým časem 9 minut a 23 vteřin a porazil svého bratra loňského vítěze Chlebovického krpálu Vladana Šindelka o několik pár vteřin. Na třetím místě o pár desítek vteřin později v čase 10:22 vteřin doběhl Martin Holubář. Rekord tratě 9 minut a 5 vteřin v podání Radima Kasalíka (BPK Kravaře) z roku 2014 tak opět stále zůstal nepokořen. Nejrychlejší běžkyní s časem 12 minut a 48 vteřin se stala Petra Čaganová (Mushing team Ostrava). Druhá na rozhlednu do cíle doběhla Kateřina Klepáčová (TJ Slezan Frýdek-Místek) s časem 13 minut a 08 vteřin a na třetí pozici doběhla Lucie Jelonková v čase 13 minut a 45 vteřin. V kategorii členové integrovaného záchranného systému v mužích vyhrál Tomáš Filipec (PČR Kopřivnice) s časem 9 minut a 58 vteřin. V ženách jako loni vyhrála dobrovolná hasička Zuzana Bílková (SDH Metylovice) s časem 13 minut a 27 vteřin. Barvy pořadatelského SK MPFM letos zastupovali 3 členové. V kategorii muži IZS bronzový výherce David Belej s časem 10 minut a 58 vteřin, Petr Hopják jako loni opět na bramborové pozici s časem 11 minut a 18 vteřin a Radek Platoš na sedmém místě s časem 12:52 vteřin. V kategorii obyvatelé Chlebovic v mužích si vyběhal první místo Eduard Sobek s časem 12 minut 53 vteřin a v ženách si první příčku vyběhala Natálie Embertová s časem 15 minut 15 vteřin.
více informací