Aktuality

Krypta v bazilice minor ve Frýdku by se mohla v budoucnu zpřístupnit veřejnosti

Krypta v bazilice minor ve Frýdku by se mohla v budoucnu zpřístupnit veřejnosti

Bazilika minor ve Frýdku je jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji a ve svých útrobách skrývá mumifikované lidské ostatky. Město Frýdek-Místek společně s farností mají zájem o zpřístupnění podzemní krypty, ale nejdříve je nutné provést průzkum, který by umožnil přístup návštěvníků. Více informací naleznete ZDE. Bazilika minor bude také v letošním roce zpřístupněna v rámci projektu Otevřené chrámy, jehož pilotní ročník se uskutečnil v minulém roce a byl velmi úspěšný. Jen do baziliky minor zavedlo na 3000 zájemců. Baziliku bude možné navštívit opět v měsících květen - říjen 6 dní v týdnu.    
více informací
Extraliga hokeje vs. KHL. To bude k vidění v hale Polárka

Extraliga hokeje vs. KHL. To bude k vidění v hale Polárka

WSM Liga v únoru vrcholí, extraliga a KHL má olympijskou pauzu. To je příležitost, kdy uspořádat přátelské utkání mezi týmy Aukro Berani Zlín s ruským HK Sochi. Ve čtvrtek 22. února 2018 budou mít tak fanoušci ledního hokeje možnost se podívat, jak český extraligový klub obstojí v konkurenci KHL. Vstupenky budou k zakoupení v den zápasu od 16.30 hodin. Vstupné• Sezení - 100 Kč• Stání - 80 Kč• Majitelé permanentních vstupenek HC Frýdek-Místek vstup zdarma
více informací
Frýdek≈Místek příští týden zavítá  na veletrh Dovolená a region v Ostravě

Frýdek≈Místek příští týden zavítá na veletrh Dovolená a region v Ostravě

Turistické informační centrum Frýdek-Místek prezentovalo v průběhu ledna a února nabídku cestovního ruchu města Frýdku-Místku a nejbližšího okolí na nejvýznamnějších veletrzích cestovního ruchu nejen v České republice, ale také u svých sousedů na Slovensku. Na dalším významném veletrhu se představí na téměř domácí půdě, a to konkrétně na regionálním veletrhu v Ostravě, který se uskuteční ve dnech 2. - 4. 3. 2018 na Černé louce. Tradiční veletrhy cestovního ruchu jako jsou Regiontour Brno, Slovakiatour Bratislava, Holiday World Praha probíhají vždy na počátku roku a jsou nejen setkáním odborníků v cestovním ruchu ale především těch, kteří se chystají cestovat. Cestovat po naší České republice. A právě těm jsou tyto výstavy určeny. Návštěvníci zde mají možnost prostřednictvím "face to face" navštívit danou lokalitu, oblast, kraj a získat co nejvíce potřebných informací a rozhodnout se, kam zamíří. Město Frýdek-Místek prezentovali zástupci Turistického informačního centra Frýdek-Místek, p.o. na všech těchto tradičních výstavách pod značkou turistické oblasti Beskydy-Valašsko, která byla součástí expozice Moravskoslezského kraje. „Účastí na těchto výstavách nám jde samozřejmě především co nejvíce dostat do povědomí nejen samotné město a jeho atraktivity, ale jde nám také o kýžený efekt prezentace. Tzn. získat informace od návštěvníků, proč se vlastně takových výstav účastní, s jakým očekáváním na výstavu přicházejí a zda je jejich očekávání naplněno,“ říká Monika Konvičná, ředitelka příspěvkové organizace Turistické informační centrum Frýdek-Místek. „Kolegyně, které po celý víkend na příslušné výstavě odpovídají na dotazy návštěvníků, po celou dobu provádí dotazníková šetření, která poté vyhodnocují. Výstupy jsou pak podnětem k plánování dalších marketingových aktivit na úrovni oblastní a krajské destinace,“ dodává Monika Konvičná. Přestože dnes virtuální nabídka vede, z dotazníkového šetření na místech vyplynulo, že 65 % dotazovaných přišlo na výstavy právě najít to správné místo pro svou dovolenou či odpočinek v tuzemsku. 54 % v naší turistické oblasti bylo a 73 % se chystá oblast navštívit. Největší zájem 84 % byl o obecné informace a mapy s tipy výlety. Návštěvníky jsou tzv. požitkáři, 35 let a výše, kteří chtějí cestovat, zároveň poznávat, sportovat a užívat si. Turistické informační centrum Frýdek-Místek, p. o. připravilo pro letošní návštěvníky města mapu s tipy na výlety s názvem „Frýdek-Místek pro každého“ a město ji doplnilo nově vydanou brožurou charakterizující Frýdek-Místek. „Skvěle nám oba materiály zapadají do požadavků návštěvníků,“ doplnila Konvičná. 21. ročník regionální výstavy Dovolená a region Ostrava se uskuteční ve dnech 2. – 4. 3. 2018 a my tímto zveme nejen do Frýdku-Místku. Jedná se o nejoblíbenější výstavu cestovního ruchu v republice, kde najdete prezentace všech krajů České republiky. Upoutávka zde: https://www.youtube.com/watch?time_continue=75&v=oAakV0t7T-4.  
více informací
Přijďte si v Praze pro turistickou nabídku Frýdku≈Místku

Přijďte si v Praze pro turistickou nabídku Frýdku≈Místku

Přijďte si pro turistickou nabídku Frýdku-Místku na veletrh Holidayworld v Praze! Těšíme se na vás na expozici Moravskoslezského kraje u pultíku turistické oblasti Beskydy-Valašsko.Veletrh se koná na pražském výstavišti od čtvrtku 15. února do neděle 18. února 2018. Expozici najdete v hale Průmyslového paláce, stánek VH 390, který určitě nepřehlédnete, stejně jako v Bratislavě, se ponese v duchu 100 let republiky. Také do Prahy vám přivezeme kompletní nabídku toho nejlepšího, co můžete ve Frýdku-Místku navštívit, poradíme, kam na výlet a taky dáme tip, jak si Frýdek-Místek a okolní Beskydy užít mnohem výhodněji.
více informací
Ladislav Zibura po roce ve Frýdku-Místku

Ladislav Zibura po roce ve Frýdku-Místku

Tisíce kilometrů pěšky, na kole a stopem napříč Kavkazem urazil český poutník a spisovatel Ladislav Zibura. Během dvouměsíční cesty kromě Arménie a Gruzie navštívil také politicky nestabilní území Náhorního Karabachu. O své cestě nyní Zibura napsal knihu, která navazuje na dvojici bestsellerů 40 dní pěšky do Jeruzaléma a Pěšky mezi buddhisty a komunisty. Se svou novou cestovatelskou stand-up show se v dubnu představí také ve Frýdku-Místku. “Arménie a Gruzie patří mezi nejvýchodnější bašty křesťanství a mají díky tomu velmi bohatou historii. Místní lidé jsou navíc vyhlášeni svou pohostinností. Právě proto jsem snil o putování Kavkazem už dlouho,” přibližuje Zibura svou volbu trasy. Filozofie jeho cest je jednoduchá – vyhýbá se tradičním turistickým místům a tráví co nejvíc času s místními lidmi, aby nasbíral jejich lidovou moudrost. Díky tomu poznává jejich kulturu nezprostředkovaně a zevnitř. Každý den se posune někam dál, cestu si ale předem neplánuje – radí se s místními. Na poutě dřív Zibura vyrážel zásadně pěšky, při cestě Kavkazem se ale poprvé rozhodl využít také kolo a autostop. “Zejména v Gruzii jsou vzdálenosti mezi vesnicemi pro pěší putování příliš velké. Pořídil jsem si proto kolo a začal jezdit také stopem. Velká změna to nebyla. Zejména stopování mě dostalo k místním ještě blíž,” vysvětluje Zibura. Kromě častého deště, množství psů a hornatého terénu se mladý cestovatel musel potýkat také s jedním neobvyklým problémem – alkoholem. “Odmítnout přípitek je velmi neslušné a na Kavkaze se pije opravdu hodně. Často jsem tak proti své vůli byl opilý už od rána,” popisuje Zibura své zážitky. 25letý Ladislav Zibura zapůsobil na cestovatelské scéně jako zjevení – z ničeho nic se objevil prakticky ve všech českých médiích a začal vyprodávat sály pro stovky lidí po celé republice. Své zážitky z poutí do Santiaga de Compostela, Říma a Jeruzaléma představoval s nebývalou dávkou humoru, díky čemuž si získal pozornost širokého publika – obě jeho knihy se staly bestsellery, na Facebooku ho sleduje 50 000 lidí. Ziburovy cesty nejsou velkolepými cestovatelskými expedicemi. Jsou především cestami za úplně obyčejnými lidmi a jejich moudrostí, kterou mladý cestovatel předává dál ve svých knihách a projekcích. Pořad s názvem "Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii" se uskuteční v Kině Vlast a to ve dvou časech - od 17.00 nebo od 20.00 hod. Vstupenky můžete nakupovat online na www.kulturafm.cz nebo na pobočkách Turistického informačního centra ve Frýdku-Místku a Frýdlantu n. O nebo v hale Polárka.  Zdroj: www.kulturafm.cz
více informací
Frýdek≈Místek má národní kulturní památku

Frýdek≈Místek má národní kulturní památku

Seznam movitých i nemovitých národních kulturních památek České republiky se ve středu 31. ledna 2018 rozrostl o dalších 19 objektů. Téma letošního seznamu národních kulturních památek je nastaveno tak, že zahrnuje významná poutní místa, která představují architektonické dominanty různých typů staveb v krajině včetně dochovaného duchovního významu - nikoliv pouze poutní areály jako takové bez širších vazeb. Do souboru nemovitých kulturních památek, které byly nařízením vlády prohlášeny národní kulturní památkou, tak vybralo ministerstvo kultury 19 mimořádně významných. A mezi ně se zařadila i bazilika minor Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku. Římskokatolická bazilika z roku 1777 (v roce 1999 povýšena papežem Janem Pavlem II. na baziliku minor) je významným mariánským poutním místem a je jedinou bazilikou v Moravskoslezském kraji. Pod chrámem se nachází krypta, kde jsou pohřbeni poutníci z Tovačova, kteří se v roce 1713 utopili v rozvodněné Ostravici.
více informací
Víte, po kom jsou ulice ve Frýdku-Místku pojmenovány?

Víte, po kom jsou ulice ve Frýdku-Místku pojmenovány?

Většina ulic nejen ve Frýdku-Místku bývá pojmenována podle významných osobností nebo událostí. Často však sami obyvatelé měst neví, po kom je daná ulice pojmenována. Proto Knihovna Frýdek≈Místek spustila projekt Ulice známých osobností ve Frýdku-Místku, který vznikl v rámci oslav 750 let Frýdku≈Místku. Ve vizuální mapě ulic najdete medailonky osobností, podle kterých jsou ulice pojmenovány. Současně v medailonku najdete dostupnou literaturu, která se k osobnosti vztahuje a kterou si můžete zapůjčit na pobočkách místní knihovny. Mapu ulic najdete na webu ulice.mkfm.cz Podívejte se také na reportáž České televize ZDE.
více informací
Frýdek-Místek tento týden na veletrhu Slovakiatour v Bratislavě

Frýdek-Místek tento týden na veletrhu Slovakiatour v Bratislavě

Frýdek-Místek se tento týden představí na dalším významném veletrhu cestovního ruchu, a to konkrétně na veletrhu Slovakiatour v Bratislavě, který se koná ve dnech 25.- 28. ledna 2018.Pokud jste z Bratislavy nebo se na veletrh chystáte, zastavte se na pultík Beskyd, na kterém najdete také turistickou nabídku Frýdku-Místku, a který najdete v rámci expozice Moravskoslezského kraje. Tu určitě nepřehlédnete, celá se totiž ponese v duchu 100 let republiky. Přivezeme vám kompletní nabídku toho nejlepšího, co můžete ve Frýdku-Místku navštívit, poradíme, kam na výlet a taky dáme tip, jak si Frýdek-Místek a okolní Beskydy užít mnohem výhodněji.Rádi se s vámi potkáme na výstavišti Incheba na expozici č. 301 v hale B2.
více informací
Masopustní jarmark doplní soutěž O nejchutnější masopustní tlačenku

Masopustní jarmark doplní soutěž O nejchutnější masopustní tlačenku

Frýdek-Místek připravuje na první únorovou sobotu 3. 2. Masopustní jarmark, který se uskuteční v duchu Beskydských farmářských trhů na místeckém náměstí. Nenechte si ujít vůni zabijačkových specialit, jarmareční zboží a taky soutěž O nejchutnější masopustní tlačenku. V 10.00 hodin vyjde do okolních ulic místeckého náměstí průvod masek, tak se připojte i vy!Na masopustním jarmarku najdete: vajíčka, uzeniny, pečivo – koláče, buchty, chleby, housky, mléčné výrobky – z kozího, ovčího i kravského mléka, brambory, med, marmelády, koření, perníčky, zeleninu – zelí, petržel, mrkev, celer, občerstvení – placky, klobásy, kávu, čaj, víno. Tím výčet dobrot zdaleka nekončí, protože zde, stejně jako na farmářských trzích ke konci roku, proběhne zabijačka, jejíž součástí bude i teplý pult – prejt se zelím a chlebem, ovar s hořčicí.Čtyři řeznictví se také zapojí do soutěže „O nejchutnější masopustní tlačenku“. Tu nejlepší vyberou samotní návštěvníci akce, kdy v soutěžním stanu bude připravena zdarma ochutnávka čtyř tlačenek a následně ohodnotí nejlepší vzorek. Tlačenka s nejvíce hlasy vyhrává a řezník, který ji připravil, obdrží věcnou cenu. Program obohatí i rej masek, který vyjde v 10.00 hodin z místeckého náměstí Svobody a projde přilehlými uličkami v blízkosti náměstí. Do průvodu se mohou se svou maskou zapojit i návštěvníci akce. A každý takový bude odměněn malou sladkostí. Program akce: 8:00 - 13:00 hod. Masopustní jarmark (zabijačka, občerstvení s nabídkou zabijačkových výrobků) 9:00 - 11:00 hod. Soutěž "O nejchutnější masopustní tlačenku" 10:00 - 11:00 hod. Masopustní průvod masek (návštěvník, který se v masce připojí k průvodu, obdrží sladkou pozornost) 11:15 hod. Výhlášení vítěze soutěže "O nejchutnější masopustní tlačenkou" 13:00 hod. Ukončení masopustního jarmarku
více informací
Chceš být součástí našeho týmu?

Chceš být součástí našeho týmu?

Turistické informační centrum Frýdek-Místek, p. o. hledá do svých řad nového kolegu! Pracovní pozice:- Pracovník turistického informačního centra - Komunikace se zákazníkemPracovní smlouva:- Zástup na dobu určitou a dále možnost celoroční brigády (duben 2018)Bližší informace Ing. Monika Vavříková - vavrikova.monika@beskydy-info.cz nebo +420 733 122 471. Co od vás čekáme? Vzdělání:• Minimálně úplné střední vzdělání ukončené maturitní zkouškou /nejlépe se zaměřením na cestovní ruch/ Požadavky na znalosti:• Problematika cestovního ruchu• Spisovná čeština v mluveném i písemném projevu• Znalost AJ slovem i písmem • Práce na PC – Word, Excel, Outlook, Power Point, internet Dovednosti: - Dobrá znalost Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí a regionu Beskydy- Uživatelská dovednost práce s PC- Word – tvorba dokumentů, tabulky, formátování, vkládání obrázků- Excel – tvorba tabulek, vkládání vzorců, grafy- Outlook – poštovní komunikace, plánování- Power Point – tvorba prezentací včetně animace a vkládání obrázků- Internet – efektivní vyhledávání informací- Administrace stránek- Velmi dobré komunikační dovednosti v písemném i ústním projevu- Velmi dobré organizační schopnosti- Řidičský průkaz skupiny B Podmínkou je bydliště ve Frýdku-Místku a okolí (Frýdlant nad Ostravicí)  Jaká bude vaše pracovní náplň?- Zajištění provozu informačního centra v rámci stanovené provozní doby- Prodej zboží, vstupenek- Poskytování informací návštěvníkům IC a destinace – komplexní informace, nejen turistické- Vedení skladových zásob- Zajišťování sběru a zpracovávání dat v destinaci- Podílení se na aktualizaci webového portálu- Zastoupení na prezentačních akcích a akcích organizovaných TIC  
více informací
Frýdek≈Místek se představí na veletrhu v Brně

Frýdek≈Místek se představí na veletrhu v Brně

Statutární město Frýdek-Místek se představí už tento týden na veletrhu Regiontour na brněnském výstavišti. Veletrh Regiontour se uskuteční ve dnech 18.- 21.1.2018. Je to jeden z nejvýznamnějších veletrhů cestovního ruchu ve střední Evropě se zaměřením na regiony a návštěvníci mají tu nejlepší příležitost se seznámit se širokou nabídkou služeb v oblasti cestování a cestovního ruchu. Na veletrhu tak nesmí chybět ani statutární město Frýdek-Místek, které představí návštěvníkům veletrhu volnočasovou nabídku společně s dalšími městy a obcemi pod značkou Beskydy, a které najdete na expozici Moravskoslezského kraje v pavilonu P/030. Do Frýdku-Místku budeme zvát prostřednictvím nových propagačních materiálů o městě, návštěvníci ochutnají i zázrak z medu Marlenku, která je s Frýdkem-Místkem již neoddělitelně spjata a také prostřednictvím piva Radegast představíme jeho návštěvnické centrum. Tento trojlístek uzavře pozvánka do jediné baziliky v Moravskoslezském kraji. Po veletrhu v Brně se s námi mohou návštěvníci setkat ještě na veletrzích cestovního ruchu v Bratislavě, Praze, Ostravě, Hradci Králové a polských Katowicích.
více informací
Kam na ples?

Kam na ples?

Plesová sezóna je tady a kam tedy vyrazit na ples? Přijďte si do našeho Turistického informačního centra Frýdek-Místek. Připravili jsme pro vás seznam plesů nejen ve Frýdku-Místku, ale také v jeho okolí.
více informací