Na konci března už je ve vzduchu cítit jaro. Přijďte ho přivítat do Velikonočního městečka na náměstí Svobody v Místku. Čekají vás tradiční trhy s rukodělnými výrobky a pochutinami všeho druhu, workshopy a dílničky, dětská divadélka a bohatý hudební program s folklórním nádechem.

"Po velmi povedeném Masopustním jarmarku v duchu Farmářských trhů štafetu u veřejnosti oblíbených akcí na místeckém náměstí znovu převezme městská Kultura F≈M, v jejíž produkci se připravuje Velikonoční městečko. I tady půjde o tradice, ale s mnohem bohatším, žánrově pestrým kulturním programem, takže pro nás pro všechny znovu příležitost se potkat, vychutnat si pospolitost, blížící se jaro, nějaké ty dobrůtky i odkaz velikonočních zvyků dřívějších generací,“ zve na Velikonoční městečko, které je neustále vylepšováno podobně jako to adventní, primátor Michal Pobucký.

„Letos budou součástí Velikonočního městečka nejrůznější workshopy a dílny. Zkušení řemeslníci předvedou pletení pomlázek a košíků, vyřezávání ze dřeva, či předení a tkaní vlny,“ představuje doprovodný program, který navodí atmosféru Velikonočního městečka, Linda Hartenbergerová z Kultury F≈M. Dodává, že „pro děti budou připraveny výtvarné dílničky, ve kterých si vyrobí velikonoční dekorace. Kdo bude mít chuť se krásně ozdobit, zkusí oblíbené malování na obličej, tentokráte inspirované jarem a Velikonocemi.“ Na náměstí budou také oblíbené trhy. Velikonoční městečko na tři dny zaplní stánky s různým tradičním zbožím, domácí gastronomií a ručně vyráběným sortimentem. „Na náměstí bude mít místo také ohrádka se zvířátky. Uvidíme, jestli farmáři přivezou i nějaká mláďátka,“ říká k už pravidelné atrakci Linda Hartenbergerová.

„Na každý den je pro děti připravena jedna divadelní pohádka. Soubory divadélka Ententýky, divadla Křesadlo a divadla Kejkle si pro tuto příležitost vybraly představení, ze kterých na nás bude dýchat jarní atmosféra,“ představuje program pro dětské návštěvníky městečka ředitel Kultury F≈M, Jakub Tichý. To páteční začne, jakmile projde náměstím Křížová cesta městem, která začíná v 9.00 u kostela sv. Jana a Pavla a skončí u kostela sv. Jakuba kolem desáté hodiny.

Kromě divadélek pro děti bude na pódiu bohatý hudební program, který se ponese hlavně v duchu folklóru. „Ve čtvrtek bude pódium patřit valašské lidové hudbě. Postará se o to cimbálová muzika Úsměv. Na ni naváže legenda české folkrockové scény, kapela Fleret se Zuzanou Šulákovou, dcerou slavné Jarmily Šulákové,“ zve na čtvrteční odpolední hudební program Gabriela Skotnicová z Kultury F≈M a dodává, že „frýdecko-místeckou scénu v pátečním programu zastoupí indie-folková hudební skupina Hrozen. “O pátečním poledni zazní náměstím zpívané pašije. Biblický příběh podle evangelia sv. Jana v podání spojených schol farnosti Frýdek,“ připomíná zajímavost letošního programu, tradiční křesťanské hudebně dramatické představení, Jakub Tichý. Do dob gotiky a renesance návštěvníky městečka zavede hudba historického souboru CALATA. Páteční podvečer bude patřit cimbálovým muzikám Slifka z Frýdku-Místku a Friš z Ostravy. Den uzavře vystoupení dětského folklórního souboru Ostravička.

Sobotní program bude žánrově pestrý. „Dopoledne zahraje energickou muziku na pomezí swingu, latino a jazzu kapela HTK Band. Odpoledne návštěvníci městečka zjistí, co znamená spojení secesně-folkové duo dvojice Kaspar Melichar,“ představuje hudebníky, kteří zahájí odpolední hudební program Gabriela Skotnicová. I v sobotu se potěšíme poslechem tradiční cimbálovky, tentokrát v podání cimbálové muziky Kotci z Čeladné. Na folk-rockovou strunu pak přítomné naladí stálice frýdecko-místecké scény kapela F-M band a program celého Velikonočního městečka nakonec uzavře hudební soubor BraAgas, který se zaměřuje na lidovou historickou hudbu.

Velikonoční městečko pořádá statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím Kultury F≈M s přispěním městských společností TS a. s. a Frýdecká skládka a. s.

Na všechny koncerty, dílny a atrakce je vstup zdarma.

Program

Čt 29. 3.
15.00 Divadýlko Ententýky Jarní pohádka s myškou Klárkou a veverkou Terkou
16.00 Cimbálová muzika Úsměv z Ostravy
17.00 Fleret a Zuzana Šuláková folk-rock

Pá 30. 3.
10.00 Divadlo Křesadlo pohádka Vodníčkovo jaro
11.00 Hrozen indie-folk
12.00 Zpívané pašije
14.00 CALATA historická hudba
15.00 Cimbálová muzika Slifka z Frýdku-Místku
16.00 Cimbálová muzika Friš z Ostravy
17.00 Ostravička dětský folklorní soubor

So 31. 3.
10.00 Divadlo Kejkle pohádka Velikonoční hrátky
11.00 HTK Band jazz, swing, folklor
14.00 Kaspar Melichar secesně-folkové duo
15.00 Cimbálová muzika Kotci z Čeladné
16.00 F-M band folk-rock
17.00 BraAgas world music a lidová historická hudba