Aktuality

TIC F≈M se připojuje ke Dni TIC

TIC F≈M se připojuje ke Dni TIC

Pobočky Turistického informačního centra Frýdek≈Místek se ve čtvrtek 24. října 2019 připojují ke Dni turistických informačních center, který se koná v rámci Světového dne pro rozvoj informací. Do akce Den turistických informačních center se zapojí pobočky TIC F≈M ve Frýdku, Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. V tento den přivítají občany i návštěvníky Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí trošku netradičně. „Například pobočku v Místku přemístíme do stanu na náměstí Svobody, kde si s námi budou moci zájemci povídat o tom, co vše naše práce obnáší, co všechno se u nás mohou dovědět, nebo kam se s námi mohou vydat v rámci komentovaných prohlídek,“ zve k návštěvě ředitelka Turistického informačního centra Frýdek≈Místek Monika Konvičná. Všechny tři pobočky budou mít pro své návštěvníky připravenou tombolu, kdy si mohou při troše štěstí odnést nějakou malou cenu, anebo se mohou zapojit do soutěže, kdy bude stačit správně odpovědět na otázky. Ze správných odpovědí budou následně vylosováni výherci zajímavých cen. Získat mohou například vstupenky do frýdeckého zámku, zvýhodněné vstupy do Krytého aquaparku Olešná či na badminton v hale Polárka, volnou vstupenku na libovolný zápas HC Frýdek-Místek nebo si vybrat z nabídky představení v Kulturním centru ve Frýdlantu nad Ostravicí. Stále také probíhá soutěž pro děti, kdy mohou do 23. října na pobočky TIC F≈M donést obrázky se svou představou, jak vypadá informační centrum. 24. října budou poté všechny obrázky vystaveny a bude vybráno šest dětí, které získají textilní tašku k vymalování s motivem Beskyd a Frýdku-Místku. V případě nepříznivého počasí se akce z místeckého náměstí Svobody přesouvá do vnitřních prostor TIC v Místku.   Děkujeme partnerům akce:  Sportplex F≈M, Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Kulturní centrum Frýdlant nad Ostravicí
více informací
Farmářské trhy obohatí akce Ryba na talíř

Farmářské trhy obohatí akce Ryba na talíř

Farmářské trhy ve čtvrtek 17. října obohatí akce „Ryba na talíř“, která má za cíl připomenout blahodárné účinky konzumace ryb na naše zdraví. Odborníci na slovo vzatí vám ukáží přípravu sladkovodních ryb na různé způsoby, naučí vás je správně skladovat a porcovat, a také je budete moci ochutnat. Na trhu samozřejmě nebude chybět tradiční zboží, od mléčných výrobků, pečiva, vajec, marmelád nebo koření, přes sezónní zeleninu – zejména brambory, mrkev, cibuli a česnek, až po rukodělné výrobky. Další farmářský trh, který se bude konat o 14 dní později, bude zaměřen na Dušičky a nabídne vše potřebné pro uctění památky zemřelých. Poslední letošní trh se poté uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu v duchu pravé venkovské zabijačky.
více informací
Frýdecký hřbitov je plný tajemství. Přijďte se zaposlouchat do jeho příběhů

Frýdecký hřbitov je plný tajemství. Přijďte se zaposlouchat do jeho příběhů

Spolu se svátkem Všech svatých přichází Turistické informační centrum Frýdek≈Místek s netradiční komentovanou prohlídkou, která se uskuteční v sobotu 19. října 2019. Přijďte si proto při setmění poslechnout vyprávění nejen o tajemství frýdeckého hřbitova, o osudech významných frýdecko-místeckých osobností, ale také o tom, jak se pohřbívalo v dobách minulých či o firemní kamenické produkci. „Frýdecký hřbitov je bezpochyby vypravěčem mnoha známých i neznámých příběhů; své poslední odpočinutí zde nalezla městská elita i oběti osvobozovacích bojů, stejně jako zhrzení milenci či zasloužilí vlastenci,“ přibližuje Kateřina Švarcová, která frýdeckým hřbitovem provede. Ten byl založen roku 1893 při hlavní cestě na Těšín a původně sloužil jako pohřebiště města Frýdku a jeho blízkého okolí. Hlavním pohřebištěm pro dvojměstí se stal v 70. letech minulého století, kdy byl zrušen stávající hřbitov v Místku (dnešní Janáčkův park) a hřbitov na Koloredově (dnešní Koloredovský park). Průvodkyně si pro účastníky připraví i pár „perliček“. Víte třeba, na kolik peněz v dobách minulých vyšel pohřeb? Nebo proč se dávaly u hrobů nad zem zvonečky? Pokud chcete znát odpovědi, stačí přijít v sobotu 19. října 2019 v 16.00 k hlavní bráně frýdeckého hřbitova. Vstupné na akci je zdarma a koná se za každého počasí. Tato prohlídka bude předposlední komentovanou prohlídkou v tomto roce. Ve středu 18. prosince se uskuteční ještě tematická vánoční, která přiblíží Vánoce na Frýdeckomístecku.
více informací
Ve Frýdku-Místku se testují sdílená elektrokola

Ve Frýdku-Místku se testují sdílená elektrokola

Flotila Rekol se ve Frýdku-Místku rozrůstá. Tentokrát o elektrokola, která budou ve zkušebním provozu od října do konce listopadu. Kdo se však bude chtít více vézt než šlapat, ten musí počítat s nástupní sazbou 15 korun a poté korunou za každou minutu. Kolo se vrací v zeleně označené zóně, která je o něco menší než zóna růžová. K dispozici je v současné době 5 elektrokol, a pokud se zkušební provoz osvědčí, bude se uvažovat v příštím roce o dalším navýšení.
více informací
Suvenýr týdne

Suvenýr týdne

Darujte stylový dárek z Frýdku≈Místku! Plecháčky a trička s modrotiskem, který pochází z jedné z bývalých frýdeckomísteckých textilek!  Plecháčky jsou k dostání v modré a bílé barvě za cenu 140,-Kč, dámská bílá trička s kapsičkou s modrotiskem v různých velikostech za cenu 190,-Kč. Zakoupíte na pobočkách TIC F≈M ve Frýdku a Místku. A co je to modrotisk, a jaké spojení má s Frýdkem-Místkem? Modrotisk je jeden z nejstarších způsobů potiskování textilií. Používaly se k tomu dřevěné ruční formy, které byly opatřeny různými dekorativními vzory a ornamenty. Prezentovaná modrotisková forma pochází z jedné z frýdeckomísteckých textilek, která byla později v majetku národního podniku Slezan Frýdek-Místek. Ten ji v roce 1960 spolu s řadou dalších motivů daroval do frýdeckomísteckého vlastvivědného muzea.
více informací
Turisté mají k dispozici novou mapu Lysé hory

Turisté mají k dispozici novou mapu Lysé hory

Turisté se díky Turistickému informačnímu centru Frýdek≈Místek na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd Lysou horu neztratí. K dispozici mají novou mapu Lysé hory. „Popsali jsme celkem 19 tras vedoucích k vrcholu Lysé hory, mezi kterými najdou potencionální návštěvníci této dominanty Beskyd nejen tipy na pěší výšlap, ale také na kolech, běžkách či skiaplech,“ přibližuje ředitelka Turistického informačního centra Frýdek≈Místek Monika Konvičná. Každá trasa je poté detailně popsána včetně toho, jak se do výchozího místa mohou turisté dostat, zda je vhodná pro rodiny s dětmi nebo s kočárky. Součástí tištěného materiálu jsou také informace týkající se výstupů na nejvyšší vrchol Lysé hory s průvodcem, o který je mezi návštěvníky Beskyd zájem. „S průvodcem se dovídají zajímavosti tradující se k historii Lysé hory, poznávají nejstarší hospůdku v Beskydech či zbojníka Ondráše,a mají možnost nahlédnout i do druhé nejvýše položené meteorologické stanice v České republice. Výstupy s průvodcem si mohou objednat skupiny i jednotlivci. Informace o rezervaci výstupu najdou také v tomto materiálu,“ uzavírá Monika Konvičná. Mapa Lysé hory je k dostání zdarma v české, polské a anglické mutaci v turistických informačních centrech v turistické oblasti Beskydy-Valašsko.
více informací
Oslavte s námi Den turistických informačních center!

Oslavte s námi Den turistických informačních center!

24. října slaví svůj den všechna turistická informační centra. A ani my na všech našich pobočkách nezůstaneme pozadu. Připraveny budeme mít kvízy, ankety, budete moci poznat naši práci, a pro děti vyhlašujeme dnešním dnem soutěž! Pokud vaše dítko rádo maluje, může se zapojit do naší soutěže. Úkol je úplně jednoduchý. Stačí namalovat, jak si představuje informační centrum. Každý malíř, který donese svůj obrázek nejpozději do 23. října na pobočku turistického informačního centra ve Frýdku, Místku a Frýdlantu nad Ostravicí, dostane malou odměnu. Ve čtvrtek 24. října pak všechny obrázky vystavíme, a vybereme 6 výherců, kteří získají textilní tašku Frýdku≈Místku nebo Beskyd k vymalování s fixy.
více informací
Pořiď si další suvenýr z Frýdku≈Místku

Pořiď si další suvenýr z Frýdku≈Místku

Jsi patriot Frýdku≈Místku nebo si chceš odvézt stylový suvenýr z jeho návštěvy? Stav se do Turistického informačního centra F≈M pro svého nového praktického každodenního společníka. Chystáš se na trénink, na festival nebo jen tak na procházku? Pár potřebných věcí ti bude stačit dát do textilního vaku na záda. Ten je potištěn značkou města Frýdek≈Místek, a ty dáš tak třeba snadno vědět, kde jsi doma nebo kde se rád vracíš. Vak jednoduše stáhneš šňůrkou a přehodíš přes ramena jako normální batůžek. K dostání je na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku a v Místku za cenu 55,-Kč ve třech barvách.
více informací
Večerní fotografie má své kouzlo. Naučte se fotografovat Frýdek≈Místek po setmění

Večerní fotografie má své kouzlo. Naučte se fotografovat Frýdek≈Místek po setmění

Tradiční fotokurz Frýdek-Místek objektivem mohou zájemci tentokrát zažít trošku netradičně. Do ulic města se vydají se setměním s profesionálním fotografem Janem Bainarem, jehož fotografie se dostala až do časopisu National Geographic. Snímky zachycené ve tmě mají vždy své specifické kouzlo díky lokálnímu osvětlení objektů. Ve středu 16. října se tak zájemci naučí fotografovat osvětlené město či romantická zátiší historické části Frýdku. „Během tříhodinového kurzu si ukážeme, jak ovládat své fotoaparáty, hledat zajímavé kompozice a pracovat se světlem. Všeobecně pro večerní fotografování doporučuji vzít také stativy, jelikož se budeme učit pracovat s dlouhým expozičním časem,“ říká fotograf a průvodce kurzem Jan Bainar. Každý účastník bude mít také možnost poslat své nejlepší fotografické úlovky, ze kterých Jan Bainar vybere tři nejlepší, kteří obdrží návštěvnickou kartu Beskydy Card. Do kurzu se mohou přihlásit jak dospělí, tak i malí fotografové v doprovodu rodiče. Cena kurzu je stanovena na 250,-Kč. Přihlášky přijímají pobočky turistického informačního centra v Místku na náměstí Svobody 6 nebo ve Frýdlantu nad Ostravicí na ulici Hlavní 1755. Uzávěrka přihlášek je vždy minimálně 3 dny předem. Začátek kurzu je v 17.00 hodin na Zámeckém náměstí ve Frýdku.
více informací
Bruslařská sezóna v hale Polárka začíná

Bruslařská sezóna v hale Polárka začíná

Doba ledová začíná. A s ní i pravidelné hodiny bruslení veřejnosti a bruslení rodičů s dětmi ve frýdeckomístecké hale Polárka. Bruslení veřejnosti probíhá vždy ve středu, sobotu a neděli od 17:00 do 18:30 hod. (v případě domácího zápasu HC Frýdek-Místek bude bruslení daný den zrušeno) nebo si můžete zabruslit s dětmi vždy v sobotu od 8:45 do 9:45 hod. a v neděli od 8:30 do 9:30 hod. Vstupenky je možné si zakoupit vždy na hlavních pokladnách půl hodiny před začátkem každého bruslení. Zároveň také můžete využít služeb brusírny a půjčovny bruslí, kde jsou k dispozici na zapůjčení brusle jak pro děti, tak i dospělé. Pro aktuální informace sledujte www.halapolarka.cz, kde najdete aktuální rozpis ledové plochy a ceník.
více informací
Vydejte se po stopách textilek

Vydejte se po stopách textilek

Seznamte se s vývojem textilnictví v našem dvojměstí. Poznáte tehdejší život z obou stran mince. Jak život dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, tak jejich samotné majitele, bez kterých by zase ony podniky nemohly vzniknout. Technotrasa spojuje více než 30 technických zajímavostí v Moravskoslezském kraji, ve kterých průvodci představují průmyslové dědictví neotřele a se zážitkem. Ten můžete zažít také ve Frýdku-Místku, kde Turistické informační centrum Frýdek≈Místek připravilo tyto unikátní prohlídky. Vydáte se tak po stopách textilek, které ovlivnily život ve městě. Uslyšíte příběhy majitelů továren i dělníků, nahlédnete do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů nebo poznáte manufakturní architekturu. Na tehdy periferních částech města byly postupně budovány jednotlivé textilní provozy, u frýdeckého nádraží např. vznikla tzv. tovární čtvrť, kde měli své podniky bratři Neumannové, Landsberger či Munk, na rozhraní Koloredova a Sviadnova postavil továrnu vídeňský podnikatel Lemberger, v Místku měli své provozy Czajanek, Elzer nebo Herliczka. Textilní průmysl v celém regionu má velmi dlouhou tradici, jež svými kořeny sahá mnohem dál než pouze do 16. století, kdy soukenické cechy v obou městech obdržely artikule od své vrchnosti. Tkalcovský stav či kolovrat byl součástí většiny domácností; zatímco v letních měsících hospodáře zaměstnávaly sezónní práce na poli, přes zimu to bylo vytváření textilií. Hotové výrobky se prodávaly na výročních trzích nebo byly od drobných vesnických tkalců skupovány obchodníky. Vznik textilních továren ve Frýdku i Místku v průběhu 19. století pomáhal utvářet ráz obou měst podobně jako ve století následujícím jejich znárodněním a sloučením vzniklé Slezské bavlnářské závody. Cena prohlídky: 90 Kč/dospělý, 70 Kč/dítě do 15 let. Nutná rezervace předem do 24. září: na e-mailu info@visitfm.cz, tel. čísle 558 646 888 nebo na webu Technotrasy  
více informací
Ve Frýdku≈Místku se představí kultura partnerských měst

Ve Frýdku≈Místku se představí kultura partnerských měst

Poznejte kulturu, jídlo a tradice partnerských měst statutárního města Frýdku-Místku! Další ročník festivalu, jehož součástí je také udělení Cen města, se uskuteční na Zámeckém náměstí ve Frýdku v pátek 20. září od 15.00 hodin. Na návštěvníky čeká prezentace zahraničních partnerských měst, bohaté občerstvení, infostánky s propagačními materiály a dětský koutek. Účast na festivalu přislíbily polské Mysłowice a Bielsko-Biała a slovenská Žilina, které se budou podílet i na kulturním programu. Program na náměstí bude zahájen v 15 hodin vystoupením dechové hudby Javořinka. Následovat bude koncert Docela kapely, která se dostala až do semifinále soutěže Česko Slovensko má talent 2018, zahraje rocková kapela Holly Blue z polských Mysłowic a Dave Branningan ze slovenské Žiliny. Ve 20 hodin to na jevišti rozjede David Kraus se svou kapelou a program uzavře po 21. hodině koncert funkové kapely Mikrokosmos z polského města Bielsko-Biała. Čas mezi koncerty vyplní vystoupení klaunů. Součástí festivalu bude také předávání Cen statutárního města Frýdku-Místku. Tyto ceny putují osobám za mimořádné počiny ve všech oblastech společenského života ve městě, které přispěly k jeho rozvoji a šíření jeho dobrého jména, a také za mimořádné projevy odvahy při záchraně lidských životů. Letos budou ceny uděleny akademickému malíři Karlu Lepíkovi, fotbalistovi Lubomíru Pokludovi a in memorian bude oceněn také Mons. Josef Maňák. Vstupné na akci je zdarma. PROGRAM: 15:00 – 15:45 JAVOŘINKA 15:45 – 16:00 KLAUNI 16:00 – 16:10 ZDRAVICE 16:10 – 16:20 KLAUNI 16:20 – 17:05 DOCELA KAPELA 17:05 – 17:15 KLAUNI 17:15 – 17:45 CENA MĚSTA 17:45 – 18:00 KLAUNI 18:00 – 18:45 HOLLY BLUE - MYSLOWICE 18:45 – 19:00 KLAUNI 19:00 – 19:45 DAVE BRANNIGAN - ŽILINA 19:45 – 20:00 zvuková zkouška 20:00 – 20:45 DAVID KRAUS 20:45 – 21:00 ZVUKOVÁ ZKOUŠKA 21:00 – 21:45 MIKROKOSMOS – BIELSKO-BIALA
více informací