Aktuality

Také Frýdek≈Místek si připomene 30 let od Sametové revoluce

Také Frýdek≈Místek si připomene 30 let od Sametové revoluce

Letos v listopadu je tomu právě 30 let od událostí, které uzavřely kapitolu totalitního režimu v Československu a nastartovaly cestu ke svobodnějšímu životu především pro další generace. Důležité okamžiky Sametové revoluce přiblíží třídenní celoměstská akce prostřednictvím divadelních představení a koncertů ve Frýdku-Místku. V rámci tří dnů si představíme dobu předrevoluční, revoluční a sejdeme se společně na náměstí Svobody, kde oslavíme výročí 30 let od Sametové revoluce. Město Frýdek-Místek bylo jedním z prvních míst, které navštívil Václav Havel po svém zvolení do čela tehdejší československé vlády. Jeho návštěvu připomíná také cedulka na domě na místeckém náměstí Svobody 29, z jehož balkonu k občanům města promluvil. Jeho tvorbu si připomeneme prostřednictvím Site-specific projektu Moc bezmocných, který pracuje s osobou a textem autora v kontextu místa či města. Na různých místech se účastníci seznámí např. s texty, které psal Havel své ženě Olze z vězení. Nejde však o statický žánr se stejným scénářem, každá verze projektu v sobě nese vždy něco nového, spjatého s charakterem daného prostoru.V neděli 17. listopadu vyústí program koncerty kapel na náměstí Svobody v Místku. Nejprve vystoupí unikátní frýdecko-místecké uskupení Děti revoluce. Koncertem kapely Petr Kalandra Memory Band vzdáme poctu Petru Kalandrovi, osobnosti, která v dobách komunismu přinášela českému posluchači americký folkrock, blues. Jeho strýc byl v 50. letech popraven komunistickým režimem v rámci procesu s Miladou Horákovou. Oslavy výročí Sametové revoluce na náměstí Svobody zakončí bluegrassová legenda a zakladatel skupiny Poutníci Robert Křesťan, který vystoupí s Druhou trávou. Jubilejní výročí Sametové revoluce zakončíme slavnostní modlitbou za svobodu, kterou přednese místecký farář a děkan P. Dr. Daniel Vícha. V úplném závěru zazní Svatováclavský chorál v podání místeckého chrámového sboru Cantores Domini. Program oslav: Pá 15. 11. 2019 / Nová scéna Vlast 19.00 / Divadlo Feste / Hals zu kurz So 16. 11. 2019 / Národní dům, veřejný prostor města 18.30 /Divadlo Feste / Moc Bezmocných / Site-specific projekt Setkání mezi 18.30–19.00 v Národním domě, kde se rozdají sluchátka a odkud bude „procházka“ začínat. Ne 17. 11. 2019 / Náměstí Svobody 14.00 / Děti revoluce 15.45 / Petr Kalandra Memory Band 17.30 / Robert Křesťan a Druhá tráva 19.10 / Modlitba za svobodu Doprovodný program: Ne 17. 11. / Zahrada Národního domu 12.30 / Balet Československého Rozhlasu (Brno) 15.00 / Spytihněv (koncert kapely /Rožnov) Ne 17. 11. /Nová scéna Vlast 17.00 / Jan Palach Po 18. 11. / Národní dům 19.00 / Dopisy Olze / př. sk. Kruh přátel hudby
více informací
Udělejte radost dárkem z Frýdku-Místku

Udělejte radost dárkem z Frýdku-Místku

Znáte nějakého patriota Frýdku≈Místku, kterému by neměl pod vánočním stromečkem chybět dárek z jeho města? Nebo nějakého cestovatele, kterému by na jeho cestách měl připomínat domov? Tak se stavte k nám, máme tady pro vás na výběr ze spousty dárků! Naše informační centrum vám dárkově zabalí vámi vybrané zboží. Namixovat si můžete trička, hrníčky, plecháčky, turistické deníky, čaje, prostě co vás napadne a máme v nabídce. Inspiraci hledejte už teď na našem webu ZDE. Dárkové balení si můžete zakoupit na všech třech pobočkách TIC ve Frýdku, Místku a Frýdlantu nad Ostravicí.
více informací
Poslední letošní farmářské trhy budou ve znamení zabijačky

Poslední letošní farmářské trhy budou ve znamení zabijačky

Poslední Beskydské farmářské trhy budou provoněné zabijačkovými specialitami. Ve čtvrtek 14. listopadu si je budou moci návštěvníci zakoupit v době od 8.00 do 14.00 hodin. Své zabijačkové produkty budou prezentovat čtyři řeznictví, kdy nebudou chybět jelita, jitrnice, tlačenka, škvarky, teplý pult se zabijačkovou polévkou, ovarem a prejtem se zelím. Se zimním obdobím se budou moci návštěvníci ohřát teplým čajem, kávou, svařákem a medovinou. Kromě těchto pochoutek bude k dostání tradiční sortiment – mléčné produkty, pečivo, marmelády, med, zelenina. S nadcházejícími Vánocemi budou k mání také rybí výrobky, vánoční cukroví či perníčky.
více informací
Svatomartinské menu a víno už tento víkend

Svatomartinské menu a víno už tento víkend

Letošní rok je výjimkou, kdy se Svatomartinské víno může v restauracích otevřít už v pátek 8. listopadu. Tak si užijte víkend plný skvělé gastronomie, ve které nesmí chybět dozlatova upečená husa se zelím a láhev skvělého vína. A kde si ve Frýdku-Místku zajít?   Restaurace u MámyRestaurace u Křivého psaPenzion HradRestaurace OndrášRestaurace U NámořníkaKrčma StředověkRestaurace CarbonPenzion Pod KašnouRestaurace JadranZastávka Grill BistroPivovar MoravaOlešná Café&Restaurant Hospůdka U TomaRestaurace u Čápů Sviadnov Rest-Grill u JankaRestaurace GolfHotel Silesia Tankovna FM Restaurace U kurtů Restaurace Na FojtstvíRestaurace Medník Kozlovna Na Špici Koníčkův dvůrRestaurace Stamar
více informací
Projekt Zmizelé město připomene historické události

Projekt Zmizelé město připomene historické události

Ve Frýdku≈Místku vznikl nový projekt dvou frýdeckomísteckých patriotů Lukáše Horkého a Jaroslava Kocince s názvem Zmizelé město – po stopách zapomenuté historie Frýdku-Místku. Záměrem celého projektu je vytvořit fyzickou síť cedulí, které budou připomínat pozapomenutou historii města. V tuto chvíli byla první cedule instalována na ulici Revoluční poblíž čísla popisného 1280, která odkazuje na židovské památky. Stojí symbolicky jen pár desítek metrů od místa, kde byla v noci z 13. na 14. června roku 1939 vypálena židovská synagoga. V nejbližší době se mapa rozroste o připomínku Adolfa Landsbergera - jednoho ze zakladatelů textilního průmyslu ve Frýdku a Místku nebo připomene osobnost architekta Jaroslava Čermáka, který byl v poválečných dnech roku 1945 za nejasných okolností brutálně ubit lopatou. Bližší informace k projektu a popisy jednotlivých zastavení najdete na webu www.zmizelemesto.cz
více informací
Hlasujte pro kraj vašeho srdce!

Hlasujte pro kraj vašeho srdce!

Který kraj je vás srdeční? Hlasujte pro něj v anketě Kraj mého srdce, kterou pořádá časopis Kam po Česku ve spolupráci s PVA EXPO PRAHA a Asociací krajů České republiky. Hlasovat můžete na webu www.kampocesku.cz v kategoriích: KAM na letní dovolenou | pěší a cyklo KAM na zimní dovolenou KAM na výlety s dětmi KAM na koně | koňské stezky KAM do lázní | wellness KAM za zážitkem | adrenalinem KAM na památky KAM za folklorem | tradicemi V každé kategorii máte celkem tři hlasy s tím, že za první preferovaný kraj dostává tři body, druhý dva a třetí pak jeden bod.  Výsledky budou vyhlášeny na veletrhu Holiday World v Praze ve čtvrtek 13. února 2020. Výherci z řad hlasujících budou zveřejněni na portálu www.kampocesku.cz a v březnovém magazínu Kam po Česku.
více informací
Dřevěný kostel Všech Svatých v nedalekých Sedlištích ve víkendovém Studiu 6

Dřevěný kostel Všech Svatých v nedalekých Sedlištích ve víkendovém Studiu 6

Nejcennější dřevěnou sakrální památku v České republice navštívili reportéři z víkendového vysílání Studia 6. Kostel Všech Svatých v nedalekých Sedlištích je jednou z nejstarších dřevěných sakrálních památek v republice. Poprvé byl zmíněn již v roce 1447, nynější podoba kostela pochází ze 17. století. Mluví se o něm jako o perle sakrálních staveb a je kulturní památkou. Podívejte se na reportáž.
více informací
Cukrárna a kavárna Radhošť vás vrátí do dob první republiky

Cukrárna a kavárna Radhošť vás vrátí do dob první republiky

Secesní kavárna Radhošť se 23. října otevřela opět veřejnosti. Cukrárna a kavárna v prvorepublikovém stylu bude provozována v rámci odborného výcviku frýdecké střední školy gastronomie, kde budou v místní kuchyni připravovat zákusky podle tradičních receptur a norem z kvalitních surovin. Secesní budova kavárny je skutečnou perlou města, podobně jako třeba kavárna Slavia v Praze. Interiér je velkolepý, do dnešní doby se v původní podobě zachoval například barový stůl s vestavěnou skříní se zrcadlem, prosklené vyřezávané skříňky, ale také lustry a nástěnná světla dodávající vnitřnímu prostoru jedinečnou atmosféru. Místo si tak stále zachovává své „genius loci“. Prostory dnešní kavárny, jejíž původní název za dob Rakouska-Uherska zněl Cafe und Restaurant Habsburg, slouží svému účelu od samého počátku, tedy z přelomu 19. a 20. století. Jejich mimořádně cenný interiér navrhoval vídeňský architekt Hassmann. Kavárna bude otevřena v pracovní dny od pondělí do pátku od 10.00 do 18.00 hodin. Návštěvníci si budou moci pochutnat na poctivých zákuscích plných chutí a vůní a také na velice kvalitní kávě.
více informací
Ve Frýdku≈Místku se otevírá nový skatepark

Ve Frýdku≈Místku se otevírá nový skatepark

Ve čtvrtek 24. října se otevírá ve Frýdku-Místku nový skatepark. Ten vyrostl v lokalitě stadionu TJ Slezan. Kompletně betonový skatepark o velikosti hokejové plochy je vhodný pro skaty, koloběžky, kola i kolečkové brusle, a je rozdělen do dvou části. Streetstyle plocha zahrnuje prvky jako jsou schody, bangy, grind bedny, funboxy, raily a dalšími překážkami typickými pro tuto disciplínu. Druhou část tvoří bowl, který je navíc zastřešený, a tudíž se v něm bude dát jezdit i v nepříznivém počasí nebo naopak v letních horkých dnech. Slavnostní otevření skateparku se uskuteční ve čtvrtek 24. října ve 14.30 hodin a na zbytek odpoledne bude připraven bohatý doprovodný program. Skládat se bude ze skate a BMX exhibice zkušených riders, kterou doplní ještě Picnis skateshop team, budou se jezdit závody – best trick contesty na vybraných překážkách o věcné ceny sponzorů a prize money. Vše budou svými beaty doprovázet DJs DCQ, PETELIN A EKLEKTIC_FFLUIDUM a samotný závěr bude patřit živé kapele BLACK AND BLUE.
více informací
TIC F≈M se připojuje ke Dni TIC

TIC F≈M se připojuje ke Dni TIC

Pobočky Turistického informačního centra Frýdek≈Místek se ve čtvrtek 24. října 2019 připojují ke Dni turistických informačních center, který se koná v rámci Světového dne pro rozvoj informací. Do akce Den turistických informačních center se zapojí pobočky TIC F≈M ve Frýdku, Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. V tento den přivítají občany i návštěvníky Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí trošku netradičně. „Například pobočku v Místku přemístíme do stanu na náměstí Svobody, kde si s námi budou moci zájemci povídat o tom, co vše naše práce obnáší, co všechno se u nás mohou dovědět, nebo kam se s námi mohou vydat v rámci komentovaných prohlídek,“ zve k návštěvě ředitelka Turistického informačního centra Frýdek≈Místek Monika Konvičná. Všechny tři pobočky budou mít pro své návštěvníky připravenou tombolu, kdy si mohou při troše štěstí odnést nějakou malou cenu, anebo se mohou zapojit do soutěže, kdy bude stačit správně odpovědět na otázky. Ze správných odpovědí budou následně vylosováni výherci zajímavých cen. Získat mohou například vstupenky do frýdeckého zámku, zvýhodněné vstupy do Krytého aquaparku Olešná či na badminton v hale Polárka, volnou vstupenku na libovolný zápas HC Frýdek-Místek nebo si vybrat z nabídky představení v Kulturním centru ve Frýdlantu nad Ostravicí. Stále také probíhá soutěž pro děti, kdy mohou do 23. října na pobočky TIC F≈M donést obrázky se svou představou, jak vypadá informační centrum. 24. října budou poté všechny obrázky vystaveny a bude vybráno šest dětí, které získají textilní tašku k vymalování s motivem Beskyd a Frýdku-Místku. V případě nepříznivého počasí se akce z místeckého náměstí Svobody přesouvá do vnitřních prostor TIC v Místku.   Děkujeme partnerům akce:  Sportplex F≈M, Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, Kulturní centrum Frýdlant nad Ostravicí
více informací
Farmářské trhy obohatí akce Ryba na talíř

Farmářské trhy obohatí akce Ryba na talíř

Farmářské trhy ve čtvrtek 17. října obohatí akce „Ryba na talíř“, která má za cíl připomenout blahodárné účinky konzumace ryb na naše zdraví. Odborníci na slovo vzatí vám ukáží přípravu sladkovodních ryb na různé způsoby, naučí vás je správně skladovat a porcovat, a také je budete moci ochutnat. Na trhu samozřejmě nebude chybět tradiční zboží, od mléčných výrobků, pečiva, vajec, marmelád nebo koření, přes sezónní zeleninu – zejména brambory, mrkev, cibuli a česnek, až po rukodělné výrobky. Další farmářský trh, který se bude konat o 14 dní později, bude zaměřen na Dušičky a nabídne vše potřebné pro uctění památky zemřelých. Poslední letošní trh se poté uskuteční ve čtvrtek 14. listopadu v duchu pravé venkovské zabijačky.
více informací
Frýdecký hřbitov je plný tajemství. Přijďte se zaposlouchat do jeho příběhů

Frýdecký hřbitov je plný tajemství. Přijďte se zaposlouchat do jeho příběhů

Spolu se svátkem Všech svatých přichází Turistické informační centrum Frýdek≈Místek s netradiční komentovanou prohlídkou, která se uskuteční v sobotu 19. října 2019. Přijďte si proto při setmění poslechnout vyprávění nejen o tajemství frýdeckého hřbitova, o osudech významných frýdecko-místeckých osobností, ale také o tom, jak se pohřbívalo v dobách minulých či o firemní kamenické produkci. „Frýdecký hřbitov je bezpochyby vypravěčem mnoha známých i neznámých příběhů; své poslední odpočinutí zde nalezla městská elita i oběti osvobozovacích bojů, stejně jako zhrzení milenci či zasloužilí vlastenci,“ přibližuje Kateřina Švarcová, která frýdeckým hřbitovem provede. Ten byl založen roku 1893 při hlavní cestě na Těšín a původně sloužil jako pohřebiště města Frýdku a jeho blízkého okolí. Hlavním pohřebištěm pro dvojměstí se stal v 70. letech minulého století, kdy byl zrušen stávající hřbitov v Místku (dnešní Janáčkův park) a hřbitov na Koloredově (dnešní Koloredovský park). Průvodkyně si pro účastníky připraví i pár „perliček“. Víte třeba, na kolik peněz v dobách minulých vyšel pohřeb? Nebo proč se dávaly u hrobů nad zem zvonečky? Pokud chcete znát odpovědi, stačí přijít v sobotu 19. října 2019 v 16.00 k hlavní bráně frýdeckého hřbitova. Vstupné na akci je zdarma a koná se za každého počasí. Tato prohlídka bude předposlední komentovanou prohlídkou v tomto roce. Ve středu 18. prosince se uskuteční ještě tematická vánoční, která přiblíží Vánoce na Frýdeckomístecku.
více informací