Již dvacet let přináší festival Souznění přehlídku adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel. Festival se koná ve svátečním předvánočním čase na několika místech Moravskoslezského kraje.

Bohatý program napříč žánry nabízí nejen koncerty a představení v zajímavých prostorách (kostely, koncertní sály, exteriéry), ale také doprovodné výstavy, umělecká řemesla, ochutnávku domácí i zahraniční gastronomie. Festival otevře ve čtvrtek 13. prosince slavnostní koncert v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. V pátek 14. prosince se přesune festivalové dění do Kunčic pod Ondřejníkem do sálu na Huťařství. Součástí Souznění je oblíbený sobotní Vánoční jarmark v Kozlovicích se zvykoslovným programem, koncerty a nabídkou regionálních specialit. Festival, který je ojedinělou mezinárodní přehlídkou tohoto typu u nás, ozdobí v neděli 16. prosince slavnostní mše svatá v Ostravě-Mariánských Horách s následným koncertem. Žánrově pestrý Galakoncert, setkání s uměleckými řemesly s doprovodným hudebním programem a bohatou gastronomickou ochutnávku vám nabídne v neděli v Domě kultury ve Frenštátě pod Radhoštěm.

Jubilejní Souznění nabídne exkluzivní program

Skutečně velmi lákavý start bude mít letošní 20. ročník. V kostele svatého Jana a Pavla ve Frýdku-Místku se ve čtvrtek 13. prosince představí světově uznávaná houslistka Hana Kotková, jež mimo jiné hraje na vzácné italské housle Gagliani z roku 1775, dále znamenitá zpěvačka Patricia Janečková a výtečný komorní soubor Barocco Sempre Giovane.

Žánrově odlišný program je připraven na pátek 14. prosince do Kunčic pod Ondřejníkem, kde v sále restaurace Huťařství vystoupí skupina Fleret se zpěvačkou Zuzanou Šulákovou. Role předskokana se zhostí domácí cimbálová muzika Ondřejníček.

V sobotu 15. prosince se festivalové dění přesune do Kozlovic, kde jako každoročně hudební složku doplní řada tvůrců uměleckých řemesel a také bohatá nabídka regionální gastronomie. Návštěvníci mohou ochutnat kulinářské speciality z Heľpy, koupit si ratanové košíky nebo zjistit, jak se vyrábějí flétny.

Nedělní program (16. prosince) začne mší svatou v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách, kdy během mše vystoupí jako součást liturgie pěvecký sbor Cantamus ze Lhotky pod Ondřejníkem, který ihned po mši nabídne třicetiminutové koncertní pásmo sváteční sborové tvorby.

Poté se Souznění přesune do Frenštátu pod Radhoštěm. V kulturním domě se můžete těšit na Setkání s lidovými tvůrci a uměleckými řemesly s pestrou škálou ukázek i prodejem nejenom svátečních (vánočních) artefaktů, jako jsou například vánoční ozdoby z ovčí vlny, vyřezávané betlémy nebo modrotisk.

Zároveň se představí valašský soubor písní a tanců Sedmikvítek, cimbálová muzika Sedmikvítek, pěvecký sbor Nyklband, pěvecký sbor Senzabend, folklorní soubor Heľpan, Johny K, Věžní hudba, Pohronci a cimbálová muzika Ohnica.

Hlavní hvězdou nedělního programu ve Frenštátě pod Radhoštem bude acapella SKETY v čele se zpěvákem Ondřejem Rumlem.