Již třetím rokem pořádá Biskupství ostravsko-opavské akci, při níž se návštěvníci podívají do útrob kostelů. Až do 30. října jsou ve vybraných kostelích k dispozici průvodci, kteří přiblíží nejen jejich architekturu.

Jednou z nejvýznamnějších památek, která se otevřela 1. května veřejnosti, je národní kulturní památka a současně i jediná bazilika v Moravskoslezském kraji, a to bazilika minor Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku.

Bazilika je tzv. bazilikou minor, tedy významným křesťanským chrámem, jak byla označena v roce 1999 papežem Janem Pavlem II. Ukrývá pozůstatky obyvatel Hané, kteří tragicky utonuli v rozvodněné řece Ostravici během mariánské pouti na legendami opředené místo, a také kněží zdejší farnosti. Krypta leží v hloubce okolo tří až čtyř metrů pod úrovní podlahy chrámu a je nejvýznamnějším podzemním prostorem Frýdku-Místku. Místní obyvatelé kdysi také věřili, že do krypty ústí tajná chodba z frýdeckého zámku. Lidé se zde pohřbívali do roku 1780. Potom byla krypta z obav před šířením nákazy na 200 let zazděna.

Dalším frýdeckomísteckým kostelem, do kterého lze nahlédnout, je i kostel sv. Jana Křtitele s vyhlídkovou věží. Stačí vyjít 211 schodů a návštěvníkům se naskytne úchvatný pohled nejen na město, ale také na nedaleké Beskydy. Ve věži se mohou návštěvníci také setkat s expozicí o historii frýdecké farnosti, a také s galerií zaměřenou na prezentaci současného umění. Právě díky propojení historické a současné expozice se veřejnost mnohdy poprvé setkává se současným uměním zcela přirozeně při prohlídce věže.

Mezi další kostely, které se otevřely ve Frýdku-Místku v rámci projektu Otevřené chrámy, se zařadil i kostel sv. Jakuba a kostel sv. Jana a Pavla.

Dny, kdy je možné kostely v doprovodu průvodce navštívit:

bazilika minor Navštívení Panny Marie
út – so: 9.00 – 15.00 hod.
ne: 13.00 – 17.00 hod.

kostel sv. Jana Křitele
pá: 15.00 – 18.00 hod.
so – ne: 13.00 – 18.00 hod.

kostel sv. Jakuba
út – pá: 9.00 – 15.00 hod.

kostel sv. Jana a Pavla
so: 9.00 – 15.00 hod.
ne: 13.00 – 17.00 hod.