16. červen je Evropským dnem židovské kultury. Také Frýdek-Místek má silnou židovskou historii, o čemž svědčí, že v roce 1882 byl na území Frýdku založen židovský hřbitov, který patří k nejrozsáhlejším hřbitovům u nás.

Židovský hřbitov s množstvím honosných náhrobků narostl do takovýchto rozměrů také díky velkému rozvoji místních textilních továren, které vlastnily židovské rodiny podnikatelů Gebrüder-Neumannů, Landsbergerů, Lembergerů či Lövů. Právě řada cenných náhrobků připomíná tato slavná jména. Životní příběhy majitelů továren si můžete poslechnout také v rámci projektu Technotrasa – Po stopách textilek, kdy budete mít jedinečnou možnost poznat zdejší textilní průmysl neotřele a se zážitkem a podívat se do veřejnosti nepřístupných míst.

Další možností, jak poznat život zdejších Židů, budete mít v neděli 5. července, kdy se můžete s historikem Jaromírem Poláškem z frýdeckého Muzea Beskyd vydat na komentovanou prohlídku židovského hřbitova. Na prohlídce se dozvíte, jaké byly židovské pohřební zvyky, jaká je historie Židů ve Frýdku-Místku a místního židovského hřbitova. Začátek prohlídky je v 15.00 hod. u hlavní brány z ulice Slezská. V 16.00 hodin vás čeká ještě komentovaná procházka městem, která bude zakončena kolem 17.00 hodin na Zámeckém náměstí. Vstupné zdarma.

V neposlední řadě nesmí chybět ani zmínka o projektu Zmizelé město, za jehož vznikem stojí  autorská dvojice Lukáš Horký a Jaroslav Kocinec. První zastavení tohoto projektu najdete od podzimu 2019 na ulici Revoluční s názvem Židovské památky, které dokládá existenci Židovské synagogy, a které se nachází pouhých pár desítek metrů od místa, kde v noci z 13. na 14. června 1939 lehla synagoga popelem.