V parných letních dnech jste zváni mezi kamenné zdi frýdeckého zámku Muzea Beskyd Frýdek-Místek. Nenechte si ujít zajímavé výstavy, přednášky, divadelní představení a koncerty.

Jazz ve městě

Originální hudební událost a spojení výjimečných hudebníků nabídne i letos festival Jazz ve městě, který se uskuteční 24. - 25. 7. 2015

Jazz na zámku v pátek 24. července 2015

I. nádvoří frýdeckého zámku

20.00 – Joanna Kucharczyk Quartet /PL, CZ/

22.00 – Ondřej Brzobohatý & Band  (CZ)

Organizátorem akce je KulturaFM. Vstupné: permanentka na oba dny – 200 Kč, vstup v pátek 150 Kč, vstupné v sobotu do Klubu Stolárna 80 Kč, do Hudební hospůdky U Arnošta 100 Kč, vstup na afterparty na Pavlači zdarma.

Vstupenky na festival budou v prodeji na všech pobočkách Beskydského informační centra a on-line na www.kulturafm.cz. Více informací na www.kulturafm.cz

Barvy Beskyd - fotosoutěž

Od jara do podzimu projde beskydská příroda nesčetnými barevnými proměnami. Pokuste se její barvy zachytit, podělte se o své foto-úlovky s návštěvníky muzea a navrch získejte hodnotnou cenu. Soutěžit se bude ve dvou kategoriích (0–15 a 15–100 let).

Nejlepší fotografie budou vystaveny na frýdeckém zámku. Uzávěrka soutěže 30. září 2015.

Více informací a přihláška na www.muzeumbeskyd.com.

Kde rostou naše endemity?

Na 2. nádvoří frýdeckého zámku je do 30. srpna 2015 ke zhlédnutí výstava o zajímavém prvku nejen naší květeny - o endemitech - rostlinách, které vznikly a jsou rozšířeny jen v určitém omezeném území a nikde jinde se nevyskytují.

Výstavu připravila Přírodovědná společnost se svým serverem Botany.cz.

Výstava potrvá do 30. srpna 2015.

Přednáška k výstavě se uskuteční ve čtvrtek 30. 7. 2015 v 16.00 hodin v Zámeckém klubu

Poutavé vyprávění o úžasných rostlinách z celého světa. Doc. RNDr. Víta Grulicha CSc., hlavní autor výstavy a přední český fytogeograf, působí jako botanik na Masarykově univerzitě v Brně.

Vycházka Zmizelý duch frýdeckých obchodů, restaurací a hospod

Čtvrtek 30. července 2015 v 16.00 hod.,  sraz před budovou magistrátu ve Frýdku

Vycházka přiblíží historii vybraných stojících i zbořených objektů, např. frýdecký pivovar – Lidová jídelna, Café Habsburg, Jandův hostinec, tiskárna Orel, obchodní dům Hückel – Ripka – Škuta, Okresní nemocenská pokladna Frýdek a další.

Vycházka Pojďte s námi po Místku

Čtvrtek 6. srpna 2015 v 16.00 hod.,  sraz před Národním domem v Místku

Vycházka za historií města (3 km). Bývalá Národní záložna místecká, kde stávalo cukrářství Pavla Otáhala, Okresní nemocenská pokladna Místek, Procházkův dům, Čermákova vila, jak se stavělo sídliště Riviéra, nákupní středisko Mikron, bývalý místecký hřbitov – Janáčkův sad a další. Zakončení vycházky kolem 19. hodiny.

Ondraš, Pan Lysej hory

Pátek 7. srpna 2015 v 18.00 hodin – II. nádvoří frýdeckého zámku

Komedie se zpěvy, tancem a střelbou

Humorně laděný příběh zbojníka Ondráše z Janovic, který před 300 lety ukončil svou životní pouť.

Autor a režie : Z.V. Krulikovský

Hrají a zpívají členové Lašské divadelní společnosti Gigula: T.Kura, V. Pavlíček,A. Krulikovská, M. Krulikovská, J. Ondrušková, J. Zbořilová, L.Pastorek, P. Sedláček, M. Zbořil a lašský král Zdeňa Viluš Krulikovský, který tak oslaví své 70 narozeniny!

Vstupné: 50,-Kč a 30,-Kč v prodeji na pokladně zámku

Svět z kostek

Výstava věnována fenoménu stavebnice Lego. Kostička, kterou znají všechny děti na světě.

Stavebnice učarovala nejen děti, ale i dospělé o čemž se můžete přesvědčit na výstavě, která vznikla ve spolupráci s československým fórem Kostky.org.

Ve výstavních síních frýdeckého zámku můžete vidět nejrůznější stavby od aut, přes pohádkové či filmové příběhy, fantaskní města i skutečné modely staveb vytvořené z 1 milionů kostiček.

Výstava potrvá do 25. září 2015.

Eliška Servátková

Eliška Servátková prožila téměř celý život ve Frýdku a Místku.

Měla k městům a lidem v nich laskavý a chápající vztah. Ráda cestovala - navštívila mnohé státy Evropy a Asie, ale byla šťastná, když viděla Lysou horu, Beskydy.

Výstavou, kterou připravilo Muzeum Beskyd Frýdek-Místek ve spolupráci se Slezským zemským muzeem v Opavě, si připomínáme její nedožité sté narozeniny.

Návštěvníci uvidí její nestarší práce z 30. let 20. století, akvarely a kresby z dob studií, oleje, akvarely a linoryty z let následujících.

Opomenuty nezůstanou její ilustrace, leporelo Naše děti, drobné keramické práce.  K výstavě je vydán katalog se 4 volně vloženými reprodukcemi.

Výstava potrvá do neděle 23. srpna 2015.

Antonín Gavlas - Geometrie světla

Antonín Gavlas je veřejnosti dobře znám z desítek výstav, jimiž se prezentoval v České republice i v zahraničí.

Kromě malby se věnuje i dalším výtvarným technikám, hlavně keramice a fotografii, ale navíc také plastice a smaltu, ale nejtypičtější pro něj jsou jeho obrazy, malované ojedinělou výtvarnou technikou enkaustiky.

Užívá však k malbě i akrylu a tiskařských barev. Je členem výtvarné skupiny In Signum.

Výstava potrvá do 6. září 2015.

 

Zdroj: www.muzeumbeskyd.com