Ubytovací zařízení a kempy v Beskydech a v jejich podhůří trpí suchem podobně jako celé tuzemsko. Na rozdíl od jiných oblastí, kde již byli provozovatelé nuceni sáhnout k mimořádnému režimu a úsporám vody, beskydské hotely a autokempy nic podobného nečeká. „Zjišťovali jsme situaci u největších horských hotelů, ve velkých autokempech a také v Dětském parku na Bílé, který je největší svého druhu v ČR. Všichni nás ujistili, že voda k nim proudí bez potíží,“ shrnula Lucie Talavašková z Beskydského informačního centra.

Aktuální stav vody a případné limity spotřeby zjišťovali zaměstnanci infocentra například v Horském hotelu Sepetná, ve welness hotelu Bauer v Bílé, v Centru sportu a relaxace Kotelna ve Frýdlantě nad Ostravicí, v Autokempu Frenštát pod Radhoštěm či v Autokempu Olešná.

V Dětském parku Bílá se tazatelé zajímali především o vodní radovánky, které centrum pro 250 dětí nabízí – aquazorbing, bazén s lodičkami, vodní svět s Archimédovou spirálou apod. Tady provozovatelé pouze upozorňují, že některé části vodního světa mohou být nedostatkem vody dočasně omezeny. Vše ostatní, od lanového parku, přes skluzavkový ráj, až po nové trampolínové centrum s profi trampolínami, funguje samozřejmě bez omezení.

„Celkem jsme zjišťovali situaci u zařízení se souhrnnou kapacitou zhruba tři tisíce lidí,“ upřesnila Táňa Melotíková z Beskydského informačního centra. Ubytovací kapacita je ale teoreticky ještě vyšší, protože například na Olešné má autokemp stanoviště pro karavany o rozloze přibližně 4 000 m2, což představuje kapacitu zhruba 40 míst vybavených elektrickými přípojkami. Ke stanování je ale k dispozici ještě prostor přibližně dvojnásobné rozlohy. „Pokud si lidé, kteří plánují pobyt v Beskydech, nejsou jisti, zda bude dost vody i v jejich vybraném rekreačním místě, mohou se na nás obrátit a my situaci aktuálně ověříme. Stejně tak to platí pro akce, které jsou u nás a závisí i na vodě,“ dodává za beskydské infocentrum L. Talavašková s tím, že nejbližší takovou akcí jsou Baškohrátky na přehradě Baška, kam se 15. 8. sjedou netradiční a bláznivá plavidla konstruktérů – amatérů.