Bytové divadlo je spojováno obdobím totality, Václavem Havlem, dramatickou tvorbou před listopadem 1989 a zábavu, která byla zakázaná. Projekt 12, který zve návštěvníky za kulturou do netradičních míst, tuto dobu připomene.

Neobývaný byt o velikosti 1+1 se promění v divadelní scénu, na které rozehraje své herecké umění frýdecko-místecké Statické divadlo Jakuba a Ondřeje. Divákům představí formou scénického čtení původní rozhlasovou hru Václava Havla Anděl strážný z roku 1968. Základem je setkání dvou mužů úplně jiných charakterů, kteří se spolu nedokážou domluvit. Na jedné straně slušný spisovatel a na druhé vychytralec a prospěchář. Tváří jako přítel, ale všemi způsoby se snaží spisovatele zlomit. Spisovatel mistrně kličkuje, místy je hra velmi vtipná a lehká, na konci nečekaně ztěžkne. „Je to vynikající hra. Předchůdce typických Havlových Vaňkovek. Předkládá před nás klasické Havlovo dilema. Mám ji moc rád,“ říká ředitel Národního domu Jakub Tichý, který si ve hře sám zahraje.

Součástí akce bude i neobyčejná vyhlídka z kopule budovy na večerní Frýdek-Místek, která není veřejnosti běžně otevřená. Budova byla postavena ve 20. letech a je zvláštní v tom, že slouží už mnoho let finančním ústavům. Kdysi v ní sídlila Občanská záložna. Vstup je zdarma.

Akci pořádá Statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím KulturyFM.


Kdy: v úterý 19. května od 19:00
Kde: v budově ČSOB na ulici T. G. Masaryka

Zdroj: www.kulturafm.cz