Největší benefiční festival v Moravskoslezském kraji - Sweetsen fest, který každoročně navštíví 12 000 lidí, se letos pokusí propojit i generace prarodičů a jejich vnoučat. Ve čtyřdenním programu založeném tradičně jen na místní tvorbě se objeví například projekce filmů z historie města a v nové městské hale Polárka i unikátní koncert Symfonického orchestru Frýdek-Místek. Na pořádání unikátního festivalu se podílí také město. Sweetsen fest je založen na myšlence Frýdek-Místek sobě a pěstuje v jeho obyvatelích vztah k místní kultuře i historii. Tím je unikátní a nemá v celé České republice obdoby.

Čtyřdenní festival Sweetsen má parametry velké open air akce včetně obřího pódia, avšak vystupují na něm ryze místní umělci a zadarmo. Festival spolupracuje s charitativními spolky a organizacemi ADRA, Charita a Podané ruce a v souhrnu jim přinesl již více než 400 tisíc korun.

Hudba, divadlo, teď i filmy

Festival opět představí hudební, divadelní, filmový, literární a taneční potenciál města Frýdek-Místek. „Letos k nim přibude i film. Díky podpoře Nadace OKD mohli organizátoři rozšířit dětský program o projekce filmů z historie Frýdku-Místku. V pátek a v sobotu po obědě tak mohou babičky a dědečkové vzít svá vnoučata do cirkusového šapitó a ukázat jim, jak vypadalo město v dobách jejich mládí,“ přibližuje zakladatel festivalu Petr Korč.

Zpěváky doprovodí symfonický orchestr

Druhou novinkou, která festival už první den pozvedne do zcela nové úrovně, je speciální vystoupení Symfonického orchestru Frýdek-Místek v nově zbudované městské hale Polárka. Symfonický orchestr, který se díky své rostoucí kvalitě v posledních letech těší stále větší oblibě, si mimo tradiční program připraví i společné vystoupení s předními současnými interprety frýdecko-místecké scény. „Jdeme do velké výzvy. Zahrát si s elektrickou kytarou pro nás bude nová zkušenost stejně jako připravit noty pro celý orchestr. Těším se na skvělou a uvolněnou atmosféru. Společný koncert s místními rockery a folkaři nás představí mladší generaci a našim příznivcům zase pro změnu přiblížíme hudbu interpretů, které neznají. Propojování generací a hudebních světů nás baví a orchestr to posouvá,“ říká předsedkyně symfonického orchestru Martina Poláchová.

Město se prostřednictvím Národního domu i letos zapojí do organizace festivalu. Stejně jako vloni produkuje poetickou scénu v hospůdce U Arnošta a také již zmíněnou scénu v hale Polárka. „Město je jedním z největších podporovatelů festivalu. Akce má svou specifičnost a celorepublikový věhlas, i my tomu chceme pomoct,“ uzavírá ředitel Národního domu Jakub Tichý.

12. ročník benefičního festivalu Sweetsen fest proběhne na sedmi scénách od středy 24. do soboty 27. června 2015 ve Frýdku-Místku. Vstup je již tradičně zdarma.

Sweetsen fest pořádá ve spolupráci se Statutárním městem Frýdek-Místek a pod záštitou primátora Michala Pobuckého občanské sdružení Pod Svícnem, KulturaFM, hudební klub Stoun a řada dalších organizací i jednotlivců.

Frýdek-Místek sobě! Více na www.sweetsen.cz a www.facebook.com/sweetsenfest

 

Zdroj: Kateřina Piechowicz, KulturaFM