Židovský hřbitov ve Frýdku-Místku se výjimečně otevře veřejnosti. A nejen to. Mezi pomníky továrnických rodů zazní tradiční židovské písně v podání skupiny Noach.

Projekt 12, který zve na kulturu do neobvyklých a zapomenutých míst Frýdku-Místku, přináší další specialitu – koncert židovské hudby na židovském hřbitově.
Datum konání - 16. června – je velmi příhodné. V kalendáři je zapsáno jako Evropský den židovské kultury. „Chceme připomenout, že židovské osídlení mělo ve Frýdku-Místku významnou úlohu. Židovské rodiny se podílely na formování města a vděčíme jim za velký průmyslový rozmach v 19. století,“ vysvětluje ředitel Národního domu Jakub Tichý. Podle něj je škoda, že se na židovství v našem městě zapomíná a o památkách se toho ví jen málo. „Dodnes stojí naproti Zámeckého parku židovská škola, která kdysi dokonce vyhořela. Budova však byla přestavěná. Vedle ní stála synagoga, ale nezbyly po ní ani základy. Zato hřbitov patří k nejzachovalejším na Severní Moravě. Máme ve městě cennou památku,“ říká Tichý.

Poté, co se brány hřbitova otevřou, čeká návštěvníky přednáška Daniela Baránka o židovské historii ve městě a komentovaná prohlídka hřbitova. Následovat bude koncert hebrejských písní vokálního souboru Noach pod vedením doc. Tomáše Novotného, odborníka na židovskou hudbu, s doprovodem klezmerového dua.

Židovský hřbitov existuje ve Frýdku od konce 19. století, kdy se ve městě začala formovat židovská obec. Koupila si pozemek ve Frýdku u panské cesty na Těšín, aby nemusela pohřbívat své lidi v Těšíně. Ve Frýdku jsou pochovány velké průmyslnické rody: Landsbergerů, Lembergerů, Munků, Neumannů a Löwů. Dnes je běžně zavřený.


Projekt 12 pořádá Statutární město Frýdek-Místek prostřednictvím KulturyFM.


Kdy: 16. června od 18 hodin
Kde: Židovský hřbitov ve Frýdku

Zdroj: Kateřina Piechowicz, KulturaFM