Stěží bychom našli někoho, kdo by někdy nezaslechl alespoň pár tónů z Adiemus. Skladbu velšského skladatele Karla Jenkinse většina z nás jistě zná v podání populární irské zpěvačky Enyi. Svatováclavský hudební festival ji nyní přináší živě v prvním českém kompletním provedení, a to v pátek 4. 9. v 18 hod v kostele sv. Jana a Pavla ve Frýdku-Místku. Úžasnou energii a expresivitu této hudby zprostředkují posluchačům Janáčkova filharmonie Ostrava a Koncertní sbor Permoník se sólistkami Gabrielou Vermelho a Johanou Freywaldovou.

Adiemus je sborová skladba založená na klasické evropské tradici, avšak zvuk hlasů se zde podobá spíše hudbě etnické nebo také „world music“. „Adiemus je cesta, jež počíná u nejhlubšího kořene hudby pulsujícím rytmem, který doprovází, podporuje a stojí po boku našich kroků a celé naší existence. Je to let hlasů, sladké pohlazení flétny, výkřik chutě po rozhledu, vánek i potřeba klidu,“ uvedl dirigent Paolo Gatto, který se ujal nastudování.

Na programu bude dále Simple Symphony Benjamina Brittena. Koncert má reprízu v sobotu 5. 9. v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě.

Vstupenky jsou dostání v předprodeji v Beskydském informačním centru a také on-line prostřednictvím webových stránek Svatováclavského hudebního festivalu www.shf.cz. Stojí 220 Kč, pro studenty, seniory nad 60 let, ZTP a ZTP/P 120 Kč, zlevněné vstupenky pro děti jsou za 50 Kč.

12. ročník Svatováclavského hudebního festivalu se koná ve dnech 1. září až 28. září a nabízí celkem 32 koncertů v 18 městech a obcích Moravskoslezského kraje. Dramaturgie již tradičně vedle velkých duchovních děl zahrnuje i komorní skladby a multižánrové projekty. Vedle předních českých umělců a těles, jako jsou např. Český filharmonický sbor Brno, Baborák Ensemble, dirigent Tomáš Brauner nebo flétnista Jan Ostrý, se představí i vynikající interpreti z Německa, Španělska, Polska, Rakouska, Francie, Belgie, Slovenska, Norska a USA.

Záštitu nad festivalem převzali: Mgr. Daniel Herman – ministr kultury ČR, Ing. Tomáš Macura, MBA – primátor statutárního města Ostravy, Miroslav Novák – hejtman Moravskoslezského kraje, Mons. František Václav Lobkowicz, O. Praem. – sídelní biskup ostravsko-opavské diecéze, Mgr. Jan Waclawek – biskup Slezské církve evangelické a. v.