Lidé ve Frýdku-Místku začali více chodit na kulturu. Na koncerty, do kina i divadla jich chodí o pětinu víc. Je to překvapivé a potěšující.

Není to s námi tak zlé, říká ředitel Národního domu Frýdek-Místek Jakub Tichý a v ruce drží statistiku návštěv všech kulturních akcí, které vloni pořádalo město. Čísla jsou nečekaná. V průměru přišlo na každou událost o pětinu víc lidí.
„Navštěvují víc divadlo a dokonce je o třetinu víc těch, kteří si kupují předplatné. Roste i zájem o klasickou hudbu, což je doslova neobvyklé,“ vyjmenovává Tichý. Přibylo taky návštěvníků kina, a to o půl druhého tisíce. „Nemusí už jezdit do ostravských multiplexů, ve Frýdku-Místku nabízíme filmové novinky, a to i v 3D verzích,“ dodává ředitel.

Proč je kultura žádanější?
Jedním z důvodů, proč se chodí na kulturní akce častěji, je podle Tichého změna dramaturgie a zařazení alternativních projektů. Diváci měli možnost navštívit například koncert Ivy Bittové nebo cimbalistky Zuzany Lapčíkové, jejichž tvorba výrazně překračuje české hudební tradice a proto je poslechově atraktivní.

Dalším důvodem je snaha organizátorů přiblížit kulturu lidem a, jak se říká, „servírovat“ jim ji přímo pod nos. Národní dům například uspořádal putovní letní kino, zapojil se do tradičního hudebního svátku Sweetsenfest a připravil Dětský den. Doslova osvěžením byl pouliční koncert na nádraží, nebo divadelní hra Audience s Norbertem Lichým ve Stolárně. Novinkou byly například Korejské dny, které měly za cíl představit tradice země jednoho z největších průmyslových investorů v okolí města. „Rádi bychom do budoucna některé akce dělali sami a ne přes producentské agentury. Tím budeme schopni jednak ušetřit, ale hlavně splníme svou úlohu, kterou ve městě máme. Mimo to je kultura ve městě vtipnější, odehrává se na netradičních místech, je svěží a hlavně dává prostor místním umělcům. „Návštěvnost ukazuje, že alternativu Frýdečáci a Místečáci žádají, že tady zdaleka nejde na odbyt jen mainstream. Řekl bych, že směr, kterým jsme se vydali, je správný,“ dodává Tichý.
Větší návštěvnost přináší i větší příjem do rozpočtu kultury. Díky tomu si může Národní dům dovolit podpořit bezplatné akce a akce pod širým nebem.

 

Zdroj: Kateřina Piechowicz, KulturaFM