Kalendář akcí

Literární večer k výstavě medotekoucí

Od: sobota 02 říjen 2021 18:00
Do: sobota 02 říjen 2021


LITERÁRNÍ VEČER K VÝSTAVĚ MEDOTEKOUCÍ / v rámci cyklu – budou představená malá, nezávislá nakladatelství

Pavel Jungmann / majitel nakladatelství Archa Zlín

Magdalena Štulcová / překladatelka knihy Píseň o medu Ralpha Dutliho, knihy- která zásadním způsobem ovlivnila autory výstavy Medotekoucí v Galerii Věž

 

Magdalena Štulcová, *15. září 1948 v Praze. 

Překladatelské činnosti se věnuje od r. 1982, zejména v oblasti divadelní literatury, současné beletrie a non fiction. Souvisle překládá od r. 1990. Je autorkou publikace Slovníček rakouských dramatiků, jejichž hry byly přeloženy a publikovány

v češtině (1999). Překlady publikuje též v divadelních programech a v časopisech (Literární noviny, Divadelní noviny, revue Prostor aj.). Překládá z němčiny, zejména moderní beletrii (Josef Winkler, Zoë Jenny, Ralph Dutli aj.) a divadelní a rozhlasové hry (Felix Mitterer, George Tabori, aj.). Pro nakladatelství ARCHA přeložila například kultovní švýcarskou novelu Zoë Jenny Pokoj posypaný pylem, kafkovskou mystifikaci Jürga Amanna Dopisy od panenky, Rabinoviciho román Jinde a prózy Josefa Winklera (Až nastane čas, Roppongi, Mrtvola slídící ve vlastní rodině, Sdělovat skutečnost, jako by nebyla aneb Zuřivé výbuchy andělů, Matka a tužka). Pro první české vydání přeložila také texty Maxe Frische Odpověď z ticha, Deník 1966–1971

a Z berlínského diáře. Úspěšný životopisný román švýcarského autora Ralpha Dutliho Poslední cesta Chaima Soutina doplnila Dutliho esejistickými svazky Milá olivo a Píseň o medu.

Mimo Archu vydala např. překlad životopisu člena skupiny Beatles Paul McCartney (Vitalis), trpkou prózu Judith Schalansky Žirafí krk  a knihu německého psychiatra Achima Hauga Malá kniha o duši (obě Paseka) či prózy německy píšícího autora českého původu Stanislava Struhara ( Volvox Globator).
Ocenění:
V roce 2011 jí byla udělena rakouská Překladatelská prémie. (Übersetzungsprämie des Bundesministeriums für Unterricht, Kunst und Kultur, 2011)

Za překlad knihy Poslední cesta Chaima Soutina (2016) získala Tvůrčí ocenění Obce překladatelů.

Fritsch, Werner: Enigma Emmy Göring (ČRo Vltava 2010) – ocenění inscenace: Prix Bohemia Radio 2010
Uznání DILIA, 2018

 

 

Nakladatelství Archa Zlín Pavla Jungmanna

Archa je malé, nezávislé, nekomerčně zaměřené nakladatelství se sídlem ve Zlíně.
Vzniklo v roce 1990. Předchůdcem mu byla samizdatová edice „Kakost“ mapující dílo petrkovského básníka a grafika Bohuslava Reynka.
Do roku 2009 bylo nakladatelství příležitostným doplňkem hlavní knihkupecké činnosti. Vydávalo beletrii, poezii a naučnou literaturu se zaměřením na autory zlínského regionu, s ohlasem se setkalo i kritické vydání básnického díla Bohuslava Reynka. Od roku 2009 obnovuje Archa svoji činnost s plánovanou roční produkcí 5 - 10 titulů se zaměřením na historii a teorii architektury, umění a na překlady z literatur německy mluvících zemí.

Majitelem nakladatelství je Pavel Jungmann

 

 

Ralph Dutli, * 25. 9. 1954 v Schaffhausenu, je švýcarský spisovatel, vystudovaný romanista a rusista. V letech 1982-1994 žil v Paříži, nyní žije a píše v Heidelbergu. Proslavil se zejména jako překladatel poezie Osipa Mandelštama, autor desetisvazkového komentovaného vydání jeho poezie a čtyř knih věnovaných životu a dílu tohoto básníka. Kromě toho se intenzívně věnuje také překladům poezie Mariny Cvetajevové a Josipa Brodského. Je autorem několika sbírek vlastních básní. Dále píše eseje, zejména o literatuře (Nichts als Wunder. Essays über Poesie – Nic než zázrak. Eseje o poezii), a publikoval několik kulturně historických publikací, například Liebe Olive – Milá olivo či Das Lied vom Honig – Kniha o medu. Připravil významný rozhlasový cyklus Dějiny ruské literatury v podání Ralpha Dutliho (2003, vydány i na 4 CD) – akustická cesta tisíci lety ruského písemnictví. Poslední cesta Chaima Soutina (2013) je jeho první beletristické dílo. Za román byl oceněn několika literárními cenami včetně Düsseldorfské literární ceny (2015) za celoživotní dílo.

 

 

Místo konání:
Svatojánská věž
Dolní , 73801 Frýdek-Místek