Kalendář akcí - 08.07.
Výstava prací z Beskydského smaltování – prohlédnout si můžete úplně nové obrazy, které vznikaly ve Frýdlant n. O. na Sympoziu Beskydské smaltování.
Návštěvníci se mohou těšit na díla tradičních vystavovatelů - malířka kytic a krajin Alena Světlíková z Ostravy vystavující již od roku 1983, či Jarmila Janečková z Frýdlantu, Tomáš Večeřa ze Starých Hamer vystavuje malby od roku 2006, samorosty prezentuje Josef Kozel ze Skalice, drátkování Karla Kopcová z Brušperku, vitrážové sklo Eva Vránová, modely sakrálních památek Jana Blizňáka, šité krajky Anny Plchové z Paskova, dřevořezby Stanislava Gorného, Pavla Červenky či Luďka Vančury také již tradičně patří k výstavě. Nelze nezmínit malíře Jana Satinu zákládajícího člena skupiny a od roku 1970 pravidelně vystavujícího malby a dřevořezby (za tuto dobu již na 80 dřevořezeb a na 700 obrazů)
S výstavou je spjata řada zajímavých událostí a mnoho vystavených exponátů vyzařuje svou silnou energii, protože podnětem pro jejich vytvoření se staly silné lidské osudy-zde např. Jan Satina ve svém obraze zobrazil skutečný příběh staršího muže, jenž celý svůj život nosil každý rok květiny na hrob své milé, kterou jako mladou dívku zabil blesk. Mnohé exponáty z výstavy nacházejí své místo za hranicemi naší republiky, či za hranicemi Evropy v jiných světadílech - v roce 1996 si americký prezident Bill Clinton při své návštěvě Frýdku-Místku odvezl dřevořezbu Stanislava Gorného sebou do Ameriky, kde se stala součástí expozice nově založeného muzea ve státě Iowa.
Slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 6. července 2019 v 10:00 hodin v sále tělocvičny Základní školy v Ostravici. Samotná výstava potrvá až do 3. srpna. Kulturní program zahájení obohatí svou lidovou hudbou, zpěvem cimbálová muzika Kotci, zatančí a zazpívá foklórní soubor Ondrášek z Janovic, výstavu otevře lašský král Zdeněk Vilém Krulikovský. Sál s uměleckými exponáty bude otevřen denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
I o letošních prázninách se můžete těšit na již tradiční promítání těch nejúspěšněších filmů pod širým nebem. Začátek promítání bude vždy po setmění. Vstupné: 40 Kč osoba nebo 100 Kč rodina.
Program na jednotlivé červencové dny: 2.7. Hotel Transylvánie, 5.7. Halloween, 9.7. Psí domov, 12.7. Po čem muži touží, 16.7. Čertí brko, 19.7. Bohemian Rhapsody, 23.7. Bumblebee, 26.7. Ženy v běhu, 30.7. Jak vycvičit draka.
Program na jednotlivé srpnové dny: 2.8. Mamma Mia 2, 6.8. Venom, 9.8. LOVEní, 6.8. Když draka bolí hlava, 16.8. Léto s gentlemanem, 20.8. Aquaman, 23.8. Zrodila se hvězda, 27.8. Úžasňákovi 2, 30.8. Teroristka
POZOR !!! ZMĚNA MÍSTA PROMÍTÁNÍ !!! V ÚTERKY BUDE LETNÍ KINO NA KOUPALIŠTI A V PÁTKY NA KOTELNĚ !!!
V českých zemích je tradice loutek i loutkářů velmi bohatá. Tradice loutkového divadla vznikla v 19. století spojená s osobou Matěje Kopeckého. Na počátku 20. století nesmělo loutkové divadlo chybět v žádné vzdělané rodině, škole či spolku. Mezi tradiční postavy patřil Kašpárek a Kalupinka, princ, princezna či drak. Na výstavě se představí ze sbírky Muzea Beskyd také postava Bacilínka, háčkované loutky a mnohé další. Výstava představuje ukázky továrně vyráběných loutek i loutek jedinečných, originálních, vytvořených umělci pro konkrétní divadla. K prohlédnutí budou jak tištěné dekorace, tak dekorace originální, ručně malované.
Putovní panelovou výstavu připravila PhDr. Mgr. Eva Novotná, ředitelka Mapovésbírky a vedoucí Knihovny geografie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.Ilustrovaný jednolist, dřevořez s mapou se zachoval v jediném výtisku deponovanémve Státním oblastním archivu v Litoměřicích.Mapa je jižně orientovaná a její rozměry jsou 40 × 55 cm. „Klaudyánka“ bylarozšířena díky S. Műnsterovi, který její zmenšenou kopii publikoval od roku1554 ve své Kosmografii. Právě tento rozměrný tisk, uložený ve sbírkách MuzeaBeskyd, bude součástí výstavy.
Frýdecký zámek byl v držení rodu Habsburků plných 120 let, během kterýchprodělal mnoho rekonstrukcí i modernizací. Výstava nabídne zachované autentickéčásti vybavení frýdeckého zámku, fotografie a litografie z 19. století.Přiblíží držitele zámku z rodu Habsburků a seznámí nás s prací kanceláře stavebnísprávy Těšínské knížecí komory, řízené architektem A. T. Prokopem.Výstava potrvá do 8. září 2019.
08/07 08:00
Výstava modelů dřevěných kostelíků
Zveme vás na výstavu modelů dřevěných kostelů, kapliček a zvoniček Moravskoslezského kraje, zejména Beskyd a jeho podhůří. Autorem je dřevomodelář Jan Blizňák z Frýdku-Místku, který se tvorbě těchto modelů věnuje již 26 let.
Výstava se koná v Galerii uměleckého smaltu a litiny v Kulturním centru ve Frýdlantu nad Ostravicí a potrvá do konce srpna.