Celkem 13 oficiálních pivovarů a minipivovarů eviduje k dnešnímu dni na svém katastru a v blízkém okolí Frýdek – Místek. Město, odkud se vyjíždí na výlety a túry do Beskyd, se tak stalo „hlavním městem piva“ na Moravě. „Jednotlivých typů piva je tu, včetně letních speciálů, k ochutnání kolem stovky,“ říká Monika Konvičná, ředitelka Beskydského informačního centra, které může návštěvníky nasměrovat na zajímavé, a to nejen pivní, destinace.

V samotném Frýdku – Místku sídlí například pivovárek Morava, který zásobuje hospody a restaurace Šatlava. Pivovar Radas jako zajímavost nabízí v restauraci Jiný Svět ve Frýdku – Místku, v Radasově šenku v Třanovicích a na dalších místech v okolí pivo Lysá Hora, které odkazuje na nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd. Turisty potěší také nabídka v Beskydském pivovárku na cestě do hor na Ostravici.

Pivovary rostou v Beskydech a v Podbeskydí doslova jako houby po dešti. Největší je dobře známý nošovický Radegast. Kozlovický minipivovar kousek od Frýdku - Místku se může pochlubit stylovým zázemím starého fojtství, jehož hlavní budova má ve svém štítě letopočet 1822, a vazbou na zdejší folklórní umění. Pivovar Koníček z Vojkovic u Frýdku- Místku je zase ověnčený oceněními českých sládků i konzumentů a pyšní se i kreativními názvy svých pivních specialit - Netopýr, Mustang nebo Sršeň.

„Všechny tipy na gastro zážitky dostanou lidé jednoduše buď u nás v informačním centru, nebo je najdou na návštěvnickém webu visitfm.cz. Tam ostatně taky zjistí, že jsme jediné město v Česku, které má nejen zdvojený název, ale nabízí i dvojitou porci zábavy a zážitků,“ zve do Frýdku – Místku M. Konvičná a připomíná, že do některých pivovarů lze zajít i na exkurzi a kouknout se sládkům přímo pod ruce.