Komentovaná prohlídka s průvodkyní Vás zavede na ta nejvýznamnější místa města Frýdku, jenž již od svého založení ve 14. století hrálo důležitou roli v dějinách moravskoslezského pohraničí. Během procházky historickým centrem se dozvíte mnohé o jeho minulosti a na závěr nahlédnete pod klenbu tajemstvími opředeného chrámu Navštívení Panny Marie, jemuž je ne nadarmo přezdíváno "Slezské Lurdy". Prohlídka je zasazena do období baroka a prohlídkou bude provádět nejoblíbenější dcera Marie Terezie - vévodkyně sasko-těšínská Marie Kristina Habsbursko-Lotrinská.

Kam se podíváte? 

Zámecké náměstí – průchod nádvořím zámku – Zámecký park – ul. Hluboká s replikami kupeckých domů z přelomu 18. a 19. století – vstup do interiéru baziliky Navštívení Panny Marie.

Co se dozvíte?

Prohlídka návštěvníka zavede do dob velkoleposti, bohatosti a plných tvarů, kdy Oppersdorfové, a následně i Pražmové, jako štědří donátoři a mecenáši umění, pozměnili jeho podobu a proměnili město v jeden z klenotů tehdejšího západního Slezska.

Průvodkyně se promění ve vévodkyni sasko-těšínskou Marii Kristinu Habsursko-Lotrinskou, která byla nejoblíbenější dcerou císařovny Marie Terezie. Její příběh Vás zavede do doby, kdy si přijíždí prohlédnout město, které kupuje od Jana Nepomuka Pražmy. Přiblíží nám, jak vypadal život v tehdejším barokním Frýdku, seznámí nás s tehdejšími významnými osobnostmi a představí největší dominanty města.

Prohlídka Vám přiblíží historii dvojměstí Frýdku-Místku, které rozděluje řeka Ostravice na Moravu a Slezsko, navštívíte dominanty našeho města a v závěru se budete moci pokochat interiérem jediné baziliky v Moravskoslezském kraji – bazilikou minor.

Jak dlouho prohlídka trvá?

3 hodiny (možnost dopoledne/odpoledne)


Komu jsou prohlídky určeny?

skupinám osob o počtu min. 15 osob/max. 30 osob na objednávku


Kde objednat a získat více informací?

Táňa Melotíková, e-mail: melotikova.tana@ticfm.cz, tel. 558 646 888

 

 O projektu:

Unikátní projekt, který je výsledkem spolupráce turistických informačních center působících ve třech městských památkových rezervacích – Novém Jičíně, Štramberku a Příboře. K nim se připojilo také město Frýdek Místek. Cílem projektu je maximálně využít historický potenciál daných měst a jejich atraktivit a poskytnout vám tak jedinečné zážitky. Více se o tomto projektu dozvíte ZDE