Aktuality

Turisté se mohou těšit na další prázdninové termíny Technotrasy

Turisté se mohou těšit na další prázdninové termíny Technotrasy

Více než tři hodiny zajímavého vyprávění a návštěv veřejnosti nepřístupných míst, tak taková je Technotrasa ve Frýdku-Místku a Frýdlantu nad Ostravicí. Po úspěšném startu sezóny komentovaných prohlídek čekají zájemce další termíny.
více informací
Stavte se za námi v sobotu na Olešnou!

Stavte se za námi v sobotu na Olešnou!

Stavte se za námi pro turistickou nabídku Frýdku-Místku a Beskyd! V zázemí Autokempu Olešná v sobotu 4. července postavíme náš bílomodrý stan, kde se s vámi potkají naši mobilní informátoři. Poradí, co vše můžete v resortu na Olešné zažít, kde ve Frýdku-Místku objevit čtyři tajemství nebo pozvou do nedalekých Beskyd a pomohou vám naplánovat ty nejlepší výlety. Budeme zde pro vás v čase od 9.00 do 16.00 hod.
více informací
Navštivte památky a vyfoťte se s maxi turistickou známkou

Navštivte památky a vyfoťte se s maxi turistickou známkou

Navštivte naše atraktivity ve Frýdku-Místku a stavte se do turistického informačního centra ve Frýdku na Zámeckém náměstí, kde se vyfoťte s maxi turistickou známkou! Naše Maxiznámka může být jednou z deseti fotografií, které zašlete do soutěže, kterou pořádají Turistické známky. Podrobné informace k soutěži ZDE. Maxiznámka Frýdku-Místku má na jedné straně vyobrazenu národní kulturní památku a jedinou baziliku v Moravskoslezském kraji, kterou můžete navštívit v rámci projektu Otevřené chrámy, na druhé straně pak dominantu města frýdecký zámek. Obě známky ve sběratelské podobě můžete zakoupit i na našich pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku a Místku.
více informací
30. léta minulého století a tehdejší černá kronika

30. léta minulého století a tehdejší černá kronika

První letošní komentovaná prohlídka Frýdku-Místku v rámci Dnů s průvodcem, které pořádá Turistické informační centrum Frýdek≈Místek, ponese název Babylon Místek. Díky ní budou mít zájemci v sobotu 11. července 2020 možnost se přenést do 30. let minulého století, nahlédnout do tehdejší černé kroniky a podívat se na odvrácenou stranu jindy poklidného moravského městečka. Loupežná přepadení, krádeže nejen jízdních kol, ale i tajné podniky či vraždy; nic z toho nebylo na první pohled ctihodným Místečanům cizí. „Podíváme se pod ruce místnímu četnictvu i tehdejší vládní garnituře, seznámíme se s vyšetřovacími postupy a možná si i nějaké z nich budou moci zájemci vyzkoušet na vlastní kůži,“ přibližuje průběh prohlídky ředitelka Turistického informačního centra Monika Konvičná. A proč je prohlídka pojmenována právě Babylon Místek? K neustávajícímu napětí mezi Čechy a Němci se přidávají konflikty mezi jednotlivými politickými stranami - v čemž vynikají bojovností zejména mladí komunisté - k tomu lze přičíst lichvu, noční život a všemožné činnosti kriminálních živlů - a hned máme Babylon jako vyšitý. Nově je nutné si účast na prohlídce objednat předem. Rezervace přijímají všechny pobočky Turistického informačního centra Frýdek≈Místek. Cena činí 80,-Kč/dospělý, 60,-Kč/dítě do 15 let. Akce se koná za každého počasí. Sraz účastníků bude u Turistického informačního centra F≈M na náměstí Svobody 6 v 9.00 hodin. Další komentované prohlídky připravované na rok 2020 na webu www.ticfm.cz
více informací
Vydejte se příběhy frýdeckomísteckých Židů

Vydejte se příběhy frýdeckomísteckých Židů

16. červen je Evropským dnem židovské kultury. Také Frýdek-Místek má silnou židovskou historii, o čemž svědčí, že v roce 1882 byl na území Frýdku založen židovský hřbitov, který patří k nejrozsáhlejším hřbitovům u nás. Židovský hřbitov s množstvím honosných náhrobků narostl do takovýchto rozměrů také díky velkému rozvoji místních textilních továren, které vlastnily židovské rodiny podnikatelů Gebrüder-Neumannů, Landsbergerů, Lembergerů či Lövů. Právě řada cenných náhrobků připomíná tato slavná jména. Životní příběhy majitelů továren si můžete poslechnout také v rámci projektu Technotrasa – Po stopách textilek, kdy budete mít jedinečnou možnost poznat zdejší textilní průmysl neotřele a se zážitkem a podívat se do veřejnosti nepřístupných míst. Další možností, jak poznat život zdejších Židů, budete mít v neděli 5. července, kdy se můžete s historikem Jaromírem Poláškem z frýdeckého Muzea Beskyd vydat na komentovanou prohlídku židovského hřbitova. Na prohlídce se dozvíte, jaké byly židovské pohřební zvyky, jaká je historie Židů ve Frýdku-Místku a místního židovského hřbitova. Začátek prohlídky je v 15.00 hod. u hlavní brány z ulice Slezská. V 16.00 hodin vás čeká ještě komentovaná procházka městem, která bude zakončena kolem 17.00 hodin na Zámeckém náměstí. Vstupné zdarma. V neposlední řadě nesmí chybět ani zmínka o projektu Zmizelé město, za jehož vznikem stojí  autorská dvojice Lukáš Horký a Jaroslav Kocinec. První zastavení tohoto projektu najdete od podzimu 2019 na ulici Revoluční s názvem Židovské památky, které dokládá existenci Židovské synagogy, a které se nachází pouhých pár desítek metrů od místa, kde v noci z 13. na 14. června 1939 lehla synagoga popelem.
více informací
Turisty mířící na Lysou horu doprovodí v létě průvodce

Turisty mířící na Lysou horu doprovodí v létě průvodce

Ani letos nebudou v letní turistickou sezónu chybět pravidelné komentované výstupy na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd v doprovodu průvodce. A také letos se zájemci dočkají speciálních výstupů s Lašským králem a za západem slunce. Na první výšlap na Lysou horu je možné se vydat již 5. července 2020. V loňském roce zatraktivnilo pořádající Turistické informační centrum Frýdek≈Místek turistický produkt Lysohorská nej… aneb co jste ještě nevěděli, kdy přesunulo po několika úspěšných letech místo startu výstupu z Ostravice do Malenovic. Trasa je sice delší, ale mnohem více zajímavější. V průběhu zhruba tříhodinového pohodového výšlapu s průvodcem turisté objeví krásu Satinských vodopádů, poznají nejstarší hospůdku v Beskydech a seznámí se se zbojníkem Ondrášem, jelikož budou míjet legendami opředené Ondrášovy díry. Navíc bude pro všechny účastníky na vrcholu Lysé hory připraveno také jedno překvapení. Ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem se podívají pod pokličku předpovědí počasí na druhé nejvýše položené meteorologické stanici v České republice. Tradiční komentované výstupy, kterých je připraveno na sezónu celkem 8, doplní dva speciální. V úterý 18. srpna doprovodí účastníky na vrchol Lysé hory sám Lašský král, a o týden později, v pátek 28. srpna, se vydají za západem slunce. Zájemci o výstup si mohou své místo rezervovat nejpozději 3 dny před plánovaným termínem na tel. čísle 558 676 909. Začátek trasy je vždy v 8.30 hodin na parkovišti u hotelu Rajská bouda v Malenovicích. Za výstup v předem stanoveném termínu pro veřejnost zaplatí účastníci poplatek 80,-Kč, držitelé regionální návštěvnické karty Beskydy Card ji mohou uplatnit a získat výhodu 20 %. Výstupy je možno objednat i pro skupiny v předem dohodnutých termínech. Stanovené termíny pro veřejnost na rok 2020: -> úterý 14. 7., 21. 7., 28. 7. (v případě nepříznivého počasí se akce z těchto termínů přesouvá na středu) -> 18. 8. (v doprovodu Lašského krále, v případě nepříznivého počasí se akce přesouvá na 19. 8.) -> 28. 8. (za západem slunce, start výstupu v 16.00 hod.) -> neděle 5. 7., 9. 8., 13. 9., 20. 9., 11. 10. (bez náhradních termínů)   Foto: Jan Jasiok
více informací
Přihlaste se do akce Týden plný chutí ve Frýdku-Místku

Přihlaste se do akce Týden plný chutí ve Frýdku-Místku

Provozujete restaurační zařízení na území města Frýdku-Místku? Přihlaste se do připravované akce Týden plný chutí ve Frýdku-Místku! Více informací získáte na e-mailu info@visitfm.cz nebo na tel. čísle 558 646 888.
více informací
Frýdek-Místek a Beskydy jako na dlani

Frýdek-Místek a Beskydy jako na dlani

Vystoupejte 211 schodů a žasněte! Svatojánská věž kostela sv. Jana Křtitele v historické části Frýdku, odkud se vám naskytne nádherný výhled nejen na Frýdek-Místek, ale i panorama Beskyd, se otevírá v pátek 12. června a bude otevřena až do konce října. Součástí věže je také stálá expozice o historii frýdecké farnosti a galerie současného umění, které doplňují různé výtvarné projekty, koncerty, komorní divadelní představení, literárně-hudební pořady, performance a další projevy současného uměleckého dění. Otevřeno je vždy v pátek od 15.00 do 18.00 hod., v sobotu a neděli pak od 13.00 do 18.00 hod. Vstupné je dobrovolné. Aktuální program Galerie Věž ZDE.
více informací
Jak na Olešnou?

Jak na Olešnou?

I přes stavbu obchvatu Frýdku-Místku se můžete pěšky nebo na kole pohodlně dostat do rekreační oblasti Olešná. Doporučujeme zvolit cestu přes ulici Palkovická, kde byl nově vydlážděn dočasně zrušený chodník podél hlavní cesty na Palkovice. Další varianta je od ulice Kvapilova, zde ale v nepříznivém počasí je nutné počítat s vhodnou obuví, jelikož je úsek veden přes stavbu po nezpevněném hliněném povrchu. Další možnosti přístupů: Autobusem: Možnost využít autobusových linek č. 305, č. 306, č. 315, č. 316 Autem: Po Příborské s následným odbočením na ulici Rovenskou
více informací
Noc kostelů již tento pátek

Noc kostelů již tento pátek

Nahlédněte do sakristií, věží, krypt či zahrad v nevšední dobu. Noc kostelů opět po roce otevírá brány mnohdy nepřístupných míst v kostelích. V pátek 12. června 2020 bude návštěvníkům opět umožněno navštívit kostely po celé České republice. Ve Frýdku-Místku a okolních obcích můžete navštívit téměř dvacítku kostelů. Mezi nejvýznamnější patří farní kostel sv. Jana Křtitele vč. Svatojánské vyhlídkové věže, kostel sv. Jana a Pavla, kostel sv. Jakuba a kostel Všech svatých. V některých kostelích budou součástí programu exkurze, koncerty či divadelní představení. Kompletní seznam a program jednotlivých kostelů můžete najít ZDE.
více informací
V parku u řeky Ostravice vyrostlo hřiště na discgolf

V parku u řeky Ostravice vyrostlo hřiště na discgolf

Sady Bedřicha Smetany v Místku jsou opět o něco více atraktivnější pro trávení volného času. Kromě broukoviště, nového dětského hřiště a laviček s citáty a důležitými daty města tam vyrostlo i hřiště na discgolf. Populární outdoorovou aktivitu pro všechny bez rozdílu věku si můžete zahrát na hřišti s celkem devíti koši a devíti výhozištěmi s umělým povrchem. U každého výhoziště je informační cedulka s popisem, délkou a par koše. Podstatou celé hry je trefit se létajícím talířem do koše s co nejmenším počtem hodů. Létající talíře je nutné mít vlastní.
více informací
Chrámy a kostely otevírají své brány v pondělí 8. června

Chrámy a kostely otevírají své brány v pondělí 8. června

Jako v předešlých letech se i letos otevírají široké veřejnosti kostely v celém Moravskoslezském kraji. Díky projektu Otevřené chrámy si tak mohou zájemci projít až 33 kostelů, z toho 3 ve Frýdku-Místku. Církevní památky budou otevřeny od 8. června do 1. listopadu, povětšinou šest dní v týdnu. Návštěvníci se tak budou moci podívat do útrob kostelů na místech s velkou koncentrací návštěvníků, dřevěných kostelů či kostelních věží. Ve vybraných kostelích je budou také doprovázet průvodci, díky nimž se dozví spoustu zajímavostí. Ve Frýdku-Místku budou zpřístupněny tyto kostely: bazilika minor Navštívení Panny Marie ve Frýdku (jediná bazilika v Moravskoslezském kraji) otevřeno út – so: 9.00 – 15.00 hod., ne: 13.00 – 17.00 hod. kostel sv. Jana Křtitele se zpřístupněnou kostelní věží ve Frýdku  otevřeno pá: 15.00 - 18.00 hod., so - ne: 13.00 - 18.00 hod. kostel sv. Jakuba v Místku otevřeno út – ne: 9.00 – 16.00 hod.   Seznam všech zpřístupněných kostelů v rámci projektu Otevřené chrámy ZDE.
více informací