Celé Muzeum Beskyd Frýdek-Místek, žije přípravami na nové výstavy. A co si pro návštěvníky připravili tentokrát?

Lidové tradice, řemesla, práce, zvyky, obyčeje, ale i veselí, recepty, vůně a chutě, to vše Vám bude chtít přiblížit Muzeum Beskyd na dvou nových výstavách Přijďte na zabíjačku, …A něco sladkého.

Zabíjačka čili domácí porážka spojená se zpracováním prasete se udržuje v českém prostředí dodnes. Tradičně se dělala před Vánocemi, v masopustě a domácnosti zajišťovala přísun masa po celou zimu. V dnešní době se zabíjačky staly spíše příležitostí k přátelským či rodinným setkáním a i v konkurenci nejrůznějších světových kuchyní jsou české zabíjačkové speciality velice oblíbené. Přijďte se podívat, jak probíhala tradiční zabíjačka, co všechno se při ní dá zužitkovat a jak vlastně všechny ty dobroty vznikaly a vznikají.

Po takové veliké správné zabijačce ale kolikrát přišla chuť na něco sladkého, takže o správném posvícení bylo třeba i pekaře či cukráře. Jak dříve pekaři a cukráři pracovali, jak se pekl chléb či koláče, to vše Vás čeká na výstavě …A něco sladkého. K čemu potřeboval pekař ohřeblo, k čemu slouží oplatnice, proč perníkář prodával voskové obětiny či co je to belešník? Nahlédneme do sladké kuchyně našich předků, co si rádi koupili na poutích a jarmarcích či u mistra cukráře. Pozdravíme mistra zmrzlináře a zjistíme, kdy si v českých zemích poprvé pochutnali na čokoládě. Prohlédneme si mnohé dnes již zapomenuté cukrářské nástroje, formy, formičky…

Výstavy se pro Vás otevřou vernisáží ve čtvrtek 11. února 2016 v 17.00 hodin.
A jakou jinou doprovodnou akci než právě zabijačku, takže v sobotu 13. února od 9.00 hodin „Na zámku pořádáme zabijačku“. Sobotu si zpříjemníte malým zabijačkovým trhem na I. nádvoří frýdeckého zámku.
Pan Žabčík z Trojanovic Vás naučí jak se dělaly jitrničky či jelítka, paní Novotná přiveze perníčky, pan František zahraje na flašinet a historičky Mgr. Slavěna Jurčíková a Mgr. Kateřina Peková Vás provedou svými výstavami.

Všechny ostatní výstavy a expozice muzea pro Vás budou otevřeny až do 17.00 hodin.

Zdroj: www.muzeumbeskyd.com