Kalendář akcí

Po stopách textilek

Od: úterý 18 srpen 2020 15:00
Do: úterý 18 srpen 2020


Seznamte se s vývojem textilnictví v našem dvojměstí. Poznáte tehdejší život z obou stran mince. Jak život dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, tak jejich samotné majitele, bez kterých by zase ony podniky nemohly vzniknout.

Technotrasa spojuje více než 30 technických zajímavostí v Moravskoslezském kraji, ve kterých průvodci představují průmyslové dědictví neotřele a se zážitkem. Ten můžete zažít také ve Frýdku-Místku, kde Turistické informační centrum Frýdek≈Místek připravilo tyto unikátní prohlídky. Vydáte se tak po stopách textilek, které ovlivnily život ve městě. Uslyšíte příběhy majitelů továren i dělníků, nahlédnete do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů nebo poznáte manufakturní architekturu.

Na tehdy periferních částech města byly postupně budovány jednotlivé textilní provozy, u frýdeckého nádraží např. vznikla tzv. tovární čtvrť, kde měli své podniky bratři Neumannové, Landsberger či Munk, na rozhraní Koloredova a Sviadnova postavil továrnu vídeňský podnikatel Lemberger, v Místku měli své provozy Czajanek, Elzer nebo Herliczka.

Textilní průmysl v celém regionu má velmi dlouhou tradici, jež svými kořeny sahá mnohem dál než pouze do 16. století, kdy soukenické cechy v obou městech obdržely artikule od své vrchnosti. Tkalcovský stav či kolovrat byl součástí většiny domácností; zatímco v letních měsících hospodáře zaměstnávaly sezónní práce na poli, přes zimu to bylo vytváření textilií. Hotové výrobky se prodávaly na výročních trzích nebo byly od drobných vesnických tkalců skupovány obchodníky.

Vznik textilních továren ve Frýdku i Místku v průběhu 19. století pomáhal utvářet ráz obou měst podobně jako ve století následujícím jejich znárodněním a sloučením vzniklé Slezské bavlnářské závody.

Vstupné: 120 Kč, děti do 15 let 80 Kč, do 6 let zdarma.

Nutná je rezervace a platba předem - telefonicky 558 676 909 nebo online ZDE

Akce se koná za každého počasí.

 

Místo konání:
Turistické informační centrum Frýdek-Místek
Náměstí Svobody 6, Frýdek-Místek