Frýdecký okruh – 18 km

Propojte sport s poznáním zdejších zajímavostí. Tento okruh vás zavede nejen k přírodním skvostům, ale také se můžete podívat pod pokličku výroby medových dortů.

 

Frýdecký okruh je dlouhý 18 km a provede vás frýdeckou částí města. Projedete se lokalitou Kamenec, kde narazíte na kapličku Jana Křtitele stojící v místech, kde byli kdysi na lípách popraveni dva pytláci za svou krádež ryb z panských rybníků. Na Panských Nových Dvorech minete kapli svatého Jana Nepomuckého a budete se odtud kochat krásným výhledem na město Frýdek-Místek i Beskydy. Máte-li chuť cestou sesednout z kola a trochu se projít, máte možnost odbočit na naučnou stezku Frýdecký les, kde se z informačních tabulí dozvíte spoustu zajímavostí. Cestou dále se můžete osvěžit u údajně léčivého pramene v Hájku s dřevěnou kaplí Svatého kříže (na pobočkách Turistického informačního centra F-M je v prodeji i turistická známka tohoto poutního místa). Na cyklotrase si jistě všimnete také velké výrobní haly, kde se vyrábí světově známý medový dort Marlenka. Zde si můžete domluvit po předchozí dohodě i exkurzi do výroby s ochutnávkou. 

Zajímavosti na trase:

NS Frýdecký les - stezka s 10 zastaveními je dlouhá 3,5 km. Na jednotlivých zastaveních se dozvíte něco o významu a funkcích lesa, ale také o houbách a dalších lesních rostlinách, starých stromech, živočiších a vodě v lese.

Kaplička a pramen „svaté vody“ v Hájku - kaplička se zázračnou vodou, ke které směřovali poutníci od baziliky Navštívení Panny Marie. Tito lidé věřili, že voda ze studánky má zázračnou moc. Každý se napil, omyl se ve "svaté" vodě a nabral si ji do lahvičky domů jako dárek z pouti.

Návštěvnické centrum Marlenka - přijďte se podívat, jak se vyrábí zázrak z medu - medový dort Marlenka.

 

TIP poblíž trasy:

Bazilika Minor - významné mariánské poutní místo, národní památka

Arboretum - klidné prostředí plné zeleně, skvělé místo pro odpočinek

Vyhlídková věž kostela sv. Jana Křtitele - výhled na Frýdek-Místek a panorama Beskyd, stála expozice o historii frýdecké farnosti a galerii současného umění

Multifunkční hala Polárka - lední sporty (lední hokej a krasobruslení, bruslení veřejnosti), víceúčelový sportovní sál pro badminton, stolní tenis nebo aerobic, střelnice (2. nejlépe vybavená střelnice v Česku)

Památník 8. pěšího pluku

 

 

Kontaktní informace
Adresa
Ulice a čp49°40'34.8"N 18°23'38.2"E
MěstoFrýdek-Místek, 73801